Człowiek ma ok. 20 tys. genów. Wśród nich prof. Krystian Jażdżewski znalazł ten, który odpowiada za raka tarczycy. O jego badaniach nad nowotworami będzie można posłuchać 24 marca.

„Czy nowotwory są dziedziczne?” to tytuł najbliższego spotkania z cyku 8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie. Prelekcję wygłosi prof. Krystian Jażdżewski, który od 2013 roku pracuje w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowo związany jest również z Ohio State University, a także z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, gdzie prowadzi Pracownię Medycyny Genomowej.

 

Prof. Jażdżewski bada podłoże genetyczne nowotworów człowieka, głównie raka tarczycy, oraz rolę nowej klasy genów regulatorowych – microRNA – w powstawaniu nowotworów. Jest autorem kilkunastu publikacji naukowych.

 

W dodatku do „Gazety Wyborczej” („Wysokie Obcasy”, czerwiec 2011 r.) na pytanie, w jaki sposób szukał konkretnego genu wśród ok. 20 tys. innych, odpowiada: – Mozolnie. Mnie zajęło to cztery lata. Porównywałem DNA 600 osób cierpiących na nowotwór tarczycy z materiałem genetycznym zdrowych ludzi i odkryłem, że wśród microRNA istnieje błąd w jednym nukleotydzie, czyli w jednej z cegiełek, z których zbudowany jest gen. Ogrom czasu spędziliśmy na eksperymentach wyjaśniających, jakie to ma znaczenie.

 

Wykład odbędzie się 24 marca o godz. 17:00 w Auditorium Maximum (Krakowskie Przedmieście 26/28). Wstęp na wydarzenie jest wolny.