Zgodnie z decyzją prof. Alojzego Z. Nowaka, rektora UW, 3 października jest na Uniwersytecie Warszawskim dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

W poniedziałek 3 października o godz. 14.00 w Auli im. Adama Mickiewicza w Auditorium Maximum odbędzie się uroczystość inaugurująca rok akademicki 2022/2023, która rozpocznie się od odśpiewania hymnu państwowego oraz przemówienia rektora Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzego Z. Nowaka. Następnie odbędzie się immatrykulacja, czyli włączenie nowych osób do grona studentów. Studenci pierwszego i drugiego stopnia oraz uczestnicy szkół doktorskich, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym osiągnęli najlepsze wyniki, złożą ślubowanie, a rektor wręczy im tradycyjne indeksy. Głos zabiorą również przedstawiciele studentów i doktorantów.

Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Maria Siemionow – światowej sławy naukowczyni i mikrochirurg, profesor ortopedii i dyrektorka kształcenia mikrochirurgii na Uniwersytecie Illinois w Chicago (UIC). Specjalizuje się w mikrochirurgii, chirurgii ręki, chirurgii nerwów obwodowych i transplantologii. Jest pionierką opracowywanej nowej technologii tolerancji w transplantologii oraz terapii komórkowych regeneracji nerwów i mięśni. W 2008 roku kierowała zespołem, który przeprowadził pierwszą całkowitą transplantację twarzy w Stanach Zjednoczonych.

Wstęp na uroczystość inauguracji roku akademickiego na UW jest możliwy jedynie dla osób, które otrzymały imienne zaproszenia i potwierdziły udział w inauguracji.

Transmisja online wydarzenia dostępna będzie na stronie uczelni (w języku polskim, z tłumaczeniem symultanicznym na język angielski oraz z tłumaczeniem na Polski Język Migowy i napisami na żywo w języku polskim).