Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego 2022/2023 na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się 3 października o godz. 14.00 w Auli im. Adama Mickiewicza w Auditorium Maximum na zabytkowym kampusie przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Inauguracyjny wykład wygłosi światowej sławy chirurg – prof. Maria Siemionow z University of Illinois Chicago. Transmisja wydarzenia dostępna będzie na stronie uczelni.

Inauguracja nowego roku akademickiego rozpocznie się od odśpiewania hymnu państwowego oraz przemówienia rektora Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Alojzego Z. Nowaka. Następnie odbędzie się immatrykulacja, czyli włączenie nowych osób do grona studentów. Studenci pierwszego i drugiego stopnia oraz uczestnicy szkół doktorskich, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym osiągnęli najlepsze wyniki, złożą ślubowanie, a rektor wręczy im tradycyjne indeksy. Głos zabiorą również przedstawiciele studentów i doktorantów.

 

Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Maria Siemionow – światowej sławy naukowczyni i mikrochirurg, profesor ortopedii i dyrektorka kształcenia mikrochirurgii na Uniwersytecie Illinois w Chicago (UIC). Specjalizuje się w mikrochirurgii, chirurgii ręki, chirurgii nerwów obwodowych i transplantologii. Jest pionierką opracowywanej nowej technologii tolerancji w transplantologii oraz terapii komórkowych regeneracji nerwów i mięśni. W 2008 roku kierowała zespołem, który przeprowadził pierwszą całkowitą transplantację twarzy w Stanach Zjednoczonych.

 

Prof. Siemionow otrzymała wiele wyróżnień, w tym uznanie jako główna badaczka za pierwszy na świecie protokół przeszczepu twarzy. Jest autorką ponad 400 publikacji naukowych. Zredagowała trzy podręczniki chirurgii plastycznej, dwie książki popularnonaukowe oraz ponad 140 rozdziałów książkowych. Została odznaczona: Polskim Orderem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, nagrodą Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej za wybitne osiągnięcia w badaniach klinicznych, Nagrodą Naukową Casimira Funka, Heritage Award przyznaną przez Kongres Polonii Amerykańskiej oraz nagrodą Złotego Otisa.

 

Przed powołaniem na stanowisko w UIC była dyrektorką naukową chirurgii plastycznej i kierownikiem szkolenia mikrochirurgii na Wydziale Chirurgii Plastycznej Cleveland Clinic.

Wstęp na uroczystość inauguracji roku akademickiego na UW jest możliwy jedynie dla osób, które otrzymały imienne zaproszenia i potwierdziły udział w inauguracji.

 

Transmisja online wydarzenia dostępna będzie na stronie uczelni (w języku polskim, z tłumaczeniem symultanicznym na język angielski oraz z tłumaczeniem na Polski Język Migowy i napisami na żywo w języku polskim).

Transmisja inauguracji roku akademickiego 2022/2023 na UW z tłumaczeniem symultanicznym na język angielski >>

 

Transmisja inauguracji roku akademickiego 2022/2023 na UW z tłumaczeniem na Polski Język Migowy i napisami na żywo w języku polskim >>