11 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się piknik naukowy. Wśród wystawców znajdą się też jednostki Uniwersytetu Warszawskiego, m.in. Wydział Polonistyki oraz Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego.

Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik zapraszają na 23. Piknik Naukowy pod hasłem „My i Maszyny”. Impreza będzie okazją do przyjrzenia się działaniu maszyn o różnym stopniu skomplikowania, również tym wykorzystującym sztuczną inteligencję. Wszyscy zainteresowani rolą maszyn we współczesnym świecie i dylematami związanymi z mechanizacją będą mieli okazję rozważyć te kwestie przy stoiskach wystawców – instytucji i kół naukowych, uczelni, fundacji, instytucji kultury. Obszar wystawienniczy będzie podzielony na kilka stref tematycznych: „zrób to sam”, strefę cywilizacji, kultowych eksperymentów, przyszłości, rodziny, zdrowia. W strefie gości zagranicznych będzie można zapoznać się z działalnością ośrodków naukowych i instytucji, które popularyzują badania naukowców z Europy i świata. Własną strefę zaplanowali też organizatorzy. Na jej terenie pojawi się m.in. plenerowe studio radiowe.

 

Na wszystkich chętnych wystawcy będą czekać na stołecznym Stadionie Narodowym w godzinach 11.00-20.00. Wstęp na wydarzenie jest wolny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Poza atrakcjami naukowymi, organizatorzy oferują zwiedzanie części stadionu.

 

Piknik Naukowy jest organizowany od 1997 roku. Co roku uczestniczy w nim ok. 200 instytucji z kraju i zagranicy. Organizowanych jest ok. 1000 pokazów i prezentacji. Obecni są przedstawiciele rozmaitych dyscyplin – od przyrodniczych i technicznych, po społeczne i humanistyczne.

 

Więcej o pikniku