19 listopada minie dokładnie 200 lat od powstania UW. Świętowanie zakończymy podczas galowego koncertu w Filharmonii Narodowej. Będzie też urodzinowy tort.

Uniwersytet Warszawski powstał na mocy edyktu Aleksandra I podpisanego 19 listopada 1816 r. Co z okazji 200. urodzin zaplanowano na Uniwersytecie?

 

15.00, Medale jubileuszoweW auli dawnej Biblioteki odbędzie się uroczystość wręczenia jubileuszowych medali. Wezmą w niej udział rektorzy innych polskich uczelni. Prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, przyjedzie podobno z prezentem niespodzianką.

Wstęp wolny

 

16.30, Tort, świeczki i fajerwerki O godz. 16.30 przed budynkiem dawnej Biblioteki będzie wielki uniwersytecki tort, świeczki, urodzinowy mapping i fajerwerki. Zaproszeni są wszyscy, którzy chcą świętować wspólnie z Uniwersytetem. Szczegółowe informacje.

 

19.00, Koncert w Filharmonii

Wieczorem w Filharmonii Narodowej rozpocznie się Galowy Koncert Jubileuszowy. Podczas koncertu po raz pierwszy zostanie wykonany utwór Through the Looking-Glass, który specjalnie na 200. urodziny UW napisał kompozytor Paweł Szymański. Orkiestrę Filharmonii poprowadzi maestro Jacek Kaspszyk. Goście usłyszą też Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina w wykonaniu Julianny Awdiejewej, laureatki I nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina z 2010 roku. Transmisja koncertu online.

 

Co było?

Wydarzenia związane z obchodami jubileuszu trwają na Uniwersytecie już od roku. Za nami Światowy Zjazd Absolwentów, naukowe spotkania pod hasłem Odkryj UW!, regaty wioślarskie, Uniwersytecki Wehikuł Czasu, koncerty Chopin był z UW oraz jubileuszowe publikacje na czele z serią „Monumenta Universitatis Varsoviensis”.

Więcej w zakładce 200 lat UW

Patronami medialnymi jubileuszu są Polskie Radio i Telewizja Polska