Studenci z Wydziału Fizyki UW zdobyli złoty medal w konkursie University Physics Competition 2022. W rywalizacji wzięło udział 417 drużyn z ośrodków naukowych z całego świata, w tym 11 z FUW. Oprócz złota studenci UW zdobyli także 5 srebrnych oraz 2 brązowe medale.

University Physics Competition to zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata. W czasie rozgrywek drużyny przygotowują pracę naukową na jeden z dwóch zadanych tematów. Na rozwiązanie problemu, przeprowadzenie symulacji, napisanie pracy i wysłanie jej do organizatorów mają zaledwie 48 godzin. Zawody rozegrano na początku listopada 2022 roku, a ich wyniki ogłoszono 17 stycznia.

 

Nadlatuje asteroida

Pierwszy z tegorocznych problemów, z jakim zmierzyli się uczestnicy zawodów – „Deflecting an Asteroid” – dotyczył nadlatującej w kierunku Ziemi asteroidy. Drużyny musiały obliczyć, w jakim momencie statek kosmiczny, umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej musiałby wejść w kolizję z asteroidą, aby powstrzymać jej katastrofalne zderzenie z naszą planetą. Właśnie za rozwiązanie tego problemu zespół studentów z Wydziału Fizyki UW, w składzie: Jan Dobrakowski, Wojciech Śmiałek, Ignacy Stachura, zdobył złoty medal.

Udany rzut karny

Drugi z problemów w tegorocznym konkursie – „FIFA Penalty Kicks” – dotyczył rzutów karnych wykonywanych w zawodach piłki nożnej. Uczestnicy mieli obliczyć m.in. z jaką początkową prędkością i pod jakim kątem strzelec powinien skierować piłkę w górny róg bramki, aby mieć największe szanse na udany strzał.

 

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego już siódmy rok z rzędu biorą udział w konkursie UPC. Koordynowaniem działań związanych z University Physics Competition zajmuje się Paweł Sidorczak, student fizyki, który od czterech lat zajmuje się organizacją konkursu na UW.

 

Więcej informacji znajduje się na stronie Wydziału Fizyki UW >>