Jakub Boguta, Konrad Paluszek i Mateusz Radecki zdobyli jeden ze złotych medali podczas finału tegorocznej edycji Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym. Studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW zajęli czwarte miejsce na międzynarodowych zawodach, które tym razem odbyły się w Porto.

W 43. edycji International Collegiate Programming Contest wystartowało 135 drużyn. Składały się z trzyosobowych reprezentacji studentów najlepszych uczelni z programami informatyki. Uczestnicy pochodzili z ośmiu regionów świata: Ameryki Północnej, Wschodniej Azji, Północnej Eurazji, Zachodniej Azji, Europy, Ameryki Łacińskiej, Afryki i Bliskiego Wschodu oraz Azji Pacyficznej.

 

Finałowy etap ICPC to trwające 5 godzin zawody, w trakcie których uczestnicy otrzymują do rozwiązania określoną liczbę zadań algorytmiczno-programistycznych. Każda z drużyn ma do dyspozycji tylko jeden komputer. Ułożenie odpowiedniego algorytmu, a następnie zaprogramowanie go w udostępnionym przez organizatorów języku (najczęściej C, C++, Java lub Pascal) wymaga rozwiniętych umiejętności logicznego myślenia, obierania właściwej strategii, jak również wytrzymałości psychicznej.

 

Studenci WMIM UW w składzie Jakub Boguta, Konrad Paluszek oraz Mateusz Radecki rozwiązali osiem z jedenastu przygotowanych przez organizatorów zadań, zajmując ostatecznie czwarte miejsce i zdobywając jeden ze złotych medali. Ten wynik, jak również czas jego osiągnięcia spowodowały, że Warsaw Eagles otrzymali też tytuł mistrza regionu europejskiego. Tegorocznym mistrzem świata została drużyna z Uniwersytetu Moskiewskiego (dziesięć rozwiązanych zadań), plasując się przed reprezentacjami Massachusetts Institute of Technology i Uniwersytetem Tokijskim. Pełna lista rankingowa zawodów ACM-ICPC 2019 dostępna jest tutaj. Złote medale w ramach Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym otrzymują cztery najlepsze drużyny. Zdobywcom miejsc od 5. do 8. przyznawane są srebrne medale, a brązowymi nagradzane są zespoły, które zajęły miejsca od 9. do 12.

 

– Sukces, który odniosła nasza drużyna jest przede wszystkim wynikiem wiedzy, umiejętności oraz  tytanicznej pracy  jej członków. Jednak w procesie przygotowań do udziału w finałach niezwykle cenna okazała się pomoc byłych naszych złotych medalistów – Wojciecha Nadary, Marcina Smulewicza i Marka Sokołowskiego – mówi prof. Krzysztof Diks z WMIM UW, który był jednym z trenerów drużyny Warsaw Eagles.

 

 

ACM-ICPC to konkurs wieloetapowy. Zwycięzcy eliminacji na poziomie regionalnym mają zagwarantowane miejsce w finale. Jedną z takich drużyn był zespół z WMIM UW. Jakub Boguta, Konrad Paluszek i Mateusz Radecki zdobyli pierwsze miejsce w zawodach organizowanych dla regionu środkowo-europejskiego. Podczas zeszłorocznych XXIV Akademickich Mistrzostw Europy  Środkowej w Programowaniu Zespołowym w Pradze studenci z UW jako jedyni rozwiązali wszystkie 12 zadań, pokonując 73 inne drużyny. Podczas finału ICPC 2019 Polskę – poza drużyną z UW – reprezentował też zespół z Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Do tegorocznych finałowych zawodów studentów WMIM przygotowywali: prof. Jan Madey, prof. Krzysztof Diks oraz Marcin Smulewicz. Wsparcia zespołowi z UW w zakresie organizacji przygotowań, jak i wyjazdu do Porto udzieliły władze WMIM i uczelni, a także firma Atende S.A. i PKO BP. Pomocna była również realizacja projektu „Mistrzowie Algorytmiki 2018” prowadzonego w ramach programu MNiSW „Najlepsi z Najlepszych 3.0”.

 

ACM-ICPC to międzynarodowe zawody programistyczne dla studentów organizowane przez informatyczną organizację Association for Computing Machinery przy wsparciu IBM. Pierwsze odbyły się w 1977 roku. W 2012 roku miały miejsce w Warszawie. Do tej pory drużyny z UW pięciokrotnie zdobyły złoty medal, w tym dwa razy (2003, 2007) jako nagrodę za pierwsze miejsce. W finałach Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym reprezentanci UW wystąpili po raz 25. z rzędu.