Studenci z WMIM zakwalifikowali się do finału największego na świecie hackathonu na superkomputerach. W kwietniu pojadą do Chin, żeby zmierzyć się z 19 innymi zespołami programistów.

W zespole „Team Warsaw”, który bierze udział w ASC17 Student Supercomputer Challenge, jest pięciu zawodników plus jeden rezerwowy. To studenci warszawskich uczelni, czterech z nich reprezentuje Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

 

Studenci zakwalifikowali się do finału prestiżowego konkursu ASC17 w Wuxi w Chinach, w którym zmierzy się ze sobą 20 drużyn.

 

W tym roku do konkursu przystąpiło 230 zespołów z uniwersytetów z całego świata. Z roku na rok liczba uczestników rośnie. Konkurs szybko zyskał popularność. Od 2012 roku stał się największym tego typu turniejem organizowanym na świecie.

 

Zawodnicy trenowali pod okiem dr. Macieja Cytowskiego z Interdyscyplinarego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

 

–  Studenci podczas przygotowań mieli dostęp do najpotężniejszego komputera na świecie Sunway TaihuLigh. W finałach jednym z najważniejszych problemów będzie przyspieszenie kodu na tym właśnie komputerze. A wszystko odbędzie się w mieście, w którym znajduje się Wuxi Supercomputer Center – mówi prof. Marek Niezgódka, dyrektor ICM UW.

 

Finał odbędzie się od 24 do 28 kwietnia w National Supercomputing Center in Wuxi w Chinach.
Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie www.asc-events.org/ASC17.