Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała Stypendia im. Humboldta. Jedno z dwóch subsydiów otrzymał prof. Rainer Hillenbrand, który poprowadzi badania w CeNT UW.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wyłoniła dwóch laureatów najnowszej edycji Polskiego Honorowego Stypendium im. Aleksandra von Humboldta. Jednym z nich jest prof. Rainer Hillenbrand, niemiecki naukowiec pracujący w Nanoscience Cooperative Research Center w San Sebastian w Hiszpanii, który przez sześć miesięcy będzie prowadził badania w Centrum Nowych Technologii UW.

 

Podczas pobytu na Uniwersytecie Warszawskim prof. Hillenbrand będzie realizował projekt „Optical phenomena in directionally solidified materials investigated with scattering scanning near-field optical microscopy”. Badania poprowadzi we współpracy z prof. Dorotą Pawlak z CeNT UW.

 

Drugim laureatem stypendium został prof. Stefan Siegmund z Technische Universitaet w Dreźnie, który będzie pracował na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej.

 

Laureaci otrzymają po 4 tys. euro miesięcznie. Celem stypendium jest uhonorowanie osiągnięć naukowych wybitnych badaczy oraz wzmacnianie współpracy między polskimi i niemieckimi naukowcami. Jest ono odpowiednikiem prestiżowego wyróżnienia Humboldt-Forschungspreis przyznawanego zagranicznym naukowcom przez niemiecką Fundację Aleksandra von Humboldta.

 

W tym roku Polskie Honorowe Stypendium im. Aleksandra von Humboldta zostało przyznane po raz dwudziesty dzięki porozumieniu miedzy FNP a Fundacją Humboldta. Do tej pory stypendia otrzymały 64 osoby.

Więcej informacji