19 stycznia podczas najbliższego spotkania z cyklu „Zapytaj fizyka” wykład „Od stanów skupienia materii do faz topologicznych – Nobel 2016” wygłosi prof. Maria Kamińska.

W minionym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali trzej naukowcy: David J. Thouless, F. Duncan M. Haldane, J. Michael Kosterlitz za teoretyczne badania nad topologicznymi przejściami fazowymi i topologicznymi fazami materii, które umożliwiły rozwój badań nad różnymi stanami materii.

 

O odkryciach fizyków, które zostały nagrodzone Noblem, opowie prof. Maria Kamińska z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Badaczka zajmuje się doświadczalną fizyką ciała stałego, fotowoltaiką organiczną, izolatorami topologicznymi i grafenem.

 

Prof. Kamińska pracowała m.in. na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i w Massachusetts Institute of Technology oraz na Australian National University w Canberze. Bierze udział w pracach zewnętrznych instytucji związanych z nauką – przez wiele lat reprezentowała Polskę w European Science Foundation, jest członkiem panelu European Research Council w zakresie fizyki ciała stałego, cenionym nauczycielem akademickim i popularyzatorem nauki.

 

Wykład rozpocznie się o godz. 18.00 w sali 0.03 na Wydziale Fizyki UW (ul. Pasteura 5).

 

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 

Więcej informacji na portalu „Zapytaj fizyka”.

Cykl wykładów organizowany jest w ramach projektu „Zapytaj fizyka” nagrodzonego w konkursie eNgage FNP. Projekt koordynuje dr hab. Piotr Sułkowski, który jest jednym z trzech finalistów ostatniego konkursu „Popularyzator Nauki” w kategorii naukowiec.