Świętuj z nami 200 lat Uniwersytetu Warszawskiego! Przedstawiamy kalendarz najważniejszych jubileuszowych wydarzeń. Zaczynamy już 13 maja.

ŚWIATOWY ZJAZD ABSOLWENTÓW Pobierz mapę wydarzeń (pdf)

To cztery wydarzenia, którymi rozpoczynamy wielkie świętowanie.

 

13 maja o godz. 9.30 w Auditorium Maximum rozpocznie się konferencja „Jestem z UW” w formacie TED Talks. Wszystkich jej uczestników łączy jedna cecha – są z UW. Wśród mówców będą naukowcy, prawnicy, aktywiści społeczni i ludzie biznesu.

Szczegółowy program konferencji (pdf)

 

Tego samego dnia na Krakowskim Przedmieściu niedaleko uniwersyteckiej Bramy Głównej stanie Uniwersytecki labirynt dziejów. Do 12 czerwca zwiedzający będą mogli poznać dwie historie uczelni – prawdziwą i zmyśloną.

 

Wieczorem w ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej na Powiślu, o godz. 19.00 rozpocznie się BUWing, czyli spotkanie dla wszystkich osób związanych z UW. Będzie to okazja do mniej formalnych spotkań przy dźwiękach muzyki na żywo.

 

14 maja w godzinach przedpołudniowych odbędą się spotkania na wydziałach. Absolwenci będą mogli zobaczyć, jak w ostatnich latach zmienił się Uniwersytet.

 

O godz. 17.00 w Amfiteatrze w Parku Sowińskiego na Woli rozpocznie się koncert „Jestem z UW – Absolwenci Absolwentom”. Zagrają i zaśpiewają absolwenci i przyjaciele UW m.in.: Elektryczne Gitary, Muniek Staszczyk i T.Love, Kazik Staszewski z kwartetem Pro Forma, Poparzeni Kawą Trzy czy Alicja Majewska. Imprezę poprowadzą Artur Andrus i Katarzyna Pakosińska, oczywiście absolwenci UW.

Więcej informacji na stronie jubileuszowej

 

JUBILEUSZOWA NOC MUZEÓW

14 maja brama UW będzie otwarta do godz. 1 w nocy. Zwiedzający zobaczą mapping na gmachu dawnej Biblioteki, będą mogli zeskanować siebie w technologii 3D. Nie zabraknie też zwiedzania samego Muzeum UW, w którym niedawno otwarto wystawę stałą. W nocy otwarte będą też Biblioteka Uniwersytecka na Powiślu (ul. Dobra 56/66), Ogród Botaniczny (al. Ujazdowskie 4) oraz siedziba Akademickiego Radia Kampus (ul. Bednarska 3/5).

Więcej informacji na stronie jubileuszowej

 

CHOPIN BYŁ Z UW

15 maja o godz. 17.00 w Auditorium Maximum odbędzie się kolejny z cyklu koncertów „Chopin był z UW”. Wystąpi Ingolf Wunder z Austrii. W kolejnych miesiącach zaprezentują się Daniil Trifonov z Rosji (18 września) oraz Benjamin Grosvenor z Wielkiej Brytanii (6 listopada).

Więcej informacji na stronie jubileuszowej

 

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA16 maja w w Teatrze Królewskim w Łazienkach o godz. 18.00 rozpocznie się wernisaż wystawy fotografii naukowej. 49 zdjęć prezentowanych jest w Galerii Plenerowej na ogrodzeniu Łazienek Królewskich od strony Alei Ujazdowskich. Można je oglądać już od 4 maja do 5 czerwca. To fotografie wykonane przez studentów, doktorantów i pracowników UW, laureatów konkursu fotograficznego. Zdjęcia przedstawiają badania prowadzone na Uniwersytecie Warszawskim wraz z ich krótkim opisem.

Więcej informacji na stronie jubileuszowej

 

Uniwersyteckie zdjęcia w Łazienkach pojawią się jeszcze od 3 do 30 października. Tym razem będą to fotografie reportażowe dokumentujące życie na UW. Autorami zdjęć są studenci UW.

 

REGATY WIOŚLARSKIE

4 czerwca o godz. 9.00 na Wiśle pomiędzy mostami Gdańskim i Łazienkowskim rozpoczną się regaty. Odbędą się biegi licealistów oraz w kategorii OPEN. Wystąpi ponad 20 osad. Swoje reprezentacje wystawiły Holandia, Chorwacja, Serbia, Niemcy, Szwecja i Węgry. Wyścig główny, 65. regaty ósemek Uniwersytet Warszawski – Politechnika Warszawska, rozpocznie się o godz. 14.

Więcej informacji na stronie jubileuszowej

 

ODKRYJ UW!

Dwa czerwcowe weekendy na Uniwersytecie upłyną pod hasłem: Odkryj UW. Najpierw dla wszystkich ciekawych nauki otworzy się kampus główny (4 i 5 czerwca), a dwa tygodnie później kampus Ochota (18 i 19 czerwca). W sobotnie popołudnia można będzie zwiedzić sale wykładowe, laboratoria i galerie. Do późnych godzin nocnych odbywać się będą wykłady popularnonaukowe, debaty i dyskusje prowadzone przez naukowców z UW. Niedziele to czas pikniku i zabawy dla całych rodzin. Będą m.in. pokazy eksperymentów i spacery tematyczne.

Więcej informacji na stronie jubileuszowej

 

WEHIKUŁ CZASU

11 czerwca od godz. 11.00 kampus główny i część Krakowskiego Przedmieścia zostaną przeniesione do lat 1816-1818, czyli do początków istnienia Uniwersytetu. Uczestnicy będą mogli m.in.: wziąć udział w zebraniu tajnej organizacji niepodległościowej, obejrzeć zdjęcia pokazywane w kosmoramie, nauczyć się tańczyć kadryla, zagrać w historyczną grę planszową albo obejrzeć odtworzony lot balonem.

Więcej informacji na stronie jubileuszowej

 

GALOWY KONCERT JUBILEUSZOWY

19 listopada w Filharmonii Narodowej, dokładnie w dwusetną rocznicę powstania UW, odbędzie się Galowy Koncert Jubileuszowy. Zaprezentowane zostanie premierowe wykonanie utworu skomponowanego specjalnie na tę okazję przez Pawła Szymańskiego oraz występ laureata Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Więcej informacji na stronie jubileuszowej

KALENDARIUM PDF (pobierz i wydrukuj)