Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego zajął trzecie miejsce w kategorii „muzyka klasyczna – chóry mieszane” w międzynarodowym konkursie Busan Choral Festival and Competition, który odbywał się w październiku w Korei Południowej.

 

W konkursie wzięły udział 42 chóry z całego świata. Byli reprezentanci z Filipin, Tajwanu, Indonezji, Korei Południowej, Rosji, Singapuru, Szwajcarii, Czech czy Chin.

 

– W repertuarze konkursowym zaprezentowaliśmy XVI-wieczny „Alleluia In Resurrectione” Jakuba Gallusa, cerkiewny „Bogorodice Djewo radujsia” Siergieja Rachmaninowa oraz współczesne utwory polskie: „Vulnerasti cor meum” Miłosza Bembinowa i II część „Suity kurpiowskiej” Tadeusza Maklakiewicza – mówi Krzysztof Rostowski.

 

Chór Akademicki UW pod dyrekcją Iriny Bogdanovich był jedynym polskim reprezentantem i jednym z dwóch nagrodzonych chórów europejskich. – Byliśmy szczęśliwi znajdując się w gronie laureatów konkursu o tak wysokim poziomie. Poza występem konkursowym wzięliśmy też udział w kilku koncertach towarzyszących, m.in. w uroczystej inauguracji, gdzie wraz z Orkiestrą Symfoniczną i Chórem Miasta Busan wykonaliśmy „Fantazję c-moll” L. van Beethovena – mówią artyści.

 

Była to pierwsza w historii zespołu podróż do Azji i kolejny sukces na arenie międzynarodowej – w ostatnim czasie zespół zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu w Niszu (Serbia) w 2012 roku.

 

Repertuar z koncertu konkursowego oraz pozostałe utwory, które wykonali uniwersyteccy śpiewacy podczas tournée, będzie można usłyszeć na najbliższym koncercie 24 listopada o godz. 19:00, który odbędzie się w auli Dawnej Biblioteki UW. Wstęp wolny.