Dwa nowe budynki i jedna uroczystość. 19 listopada, w urodziny uczelni, na kampusie Ochota odbędzie się otwarcie siedziby Wydziału Fizyki oraz Centrum Nowych Technologii. Jak wyglądają nowe gmachy?

 

Powstawały niemal w tym samym czasie. Ich budowa rozpoczęła się w czerwcu 2010 roku. Pieniądze na dwie inwestycje Uniwersytet otrzymał z Unii Europejskiej. Gmachy nie są jednak bliźniaczo podobne. Zaprojektowały je inne pracownie architektoniczne. Fizyka to budynek, który z każdej strony wygląda nieco inaczej, a CeNT ma jednolitą kolorystykę.

 

Wydział Fizyki

Po ponad 90 latach opuścił swoją siedzibę przy ul. Hożej 69 i przenosi się niemal trzy kilometry dalej na Ochotę, a konkretnie do budynku przy ul. Pasteura 5. To właśnie tutaj odbędzie się uroczyste otwarcie.

 

Nowa siedziba ma 23 tys. m², a w środku znajdują się specjalistyczne laboratoria, aule wykładowe i biblioteka. Gmach jest podzielony na mniejsze bryły, które łączą szklane przejścia. Między nimi na parterze i pierwszym piętrze znajdują się dziedzińce. Jest też patio i zielony dach z drewnianymi tarasami.

 

Budynek powstaje etapami. Pierwszy z nich został właśnie zakończony, drugi jest w trakcie budowy. Prace rozpoczęły się w sierpniu. Gdy wszystko dobiegnie końca, wydział powiększy się o kolejne 11 tys. m².

 

Centrum Nowych Technologii

 

 

Po sąsiedzku przy ul. Banacha 2c znajduje się CeNT. Kiedyś w miejscu, gdzie stoi teraz nowoczesne centrum, rosło kilka samosiewów. Była też rozdzielnia energii elektrycznej i blaszany pawilon służący jako magazyn na potrzeby Cyklotronu.

 

Nowy gmach jest dość prosty w formie z jednolitą kolorystyką. Niemal wszystko w szkle. Jako obiekt jest to jedna całość, ale złożona z trzech części. Dwie faliste bryły połączone długim i szerokim przejściem na poziomie parteru. Jedna z nich ma pięć pięter, druga jest wyższa o dwa. Z łączącego je zielonego atrium przez kręconą klatkę schodową można dostać się do sali audytoryjnej.