Do 28 października w Sali Kolumnowej na Wydziale Historii UW prezentowana jest wystawa „Samuel Willenberg – bohater dwóch narodów”. Ekspozycja upamiętnia życie Samuela Willenberga, polsko-izraelskiego artysty, bohatera wojennego.

Samuel Willenberg ps. „Igo” urodził się w 1923 roku w Częstochowie. Jego ojciec był nauczycielem w żydowskim gimnazjum. Matka była prawosławną Rosjanką, która przeszła na judaizm. W czasie II wojny światowej Samuel Willenberg jako ochotnik walczył w 1939 roku pod Chełmem, gdzie został ciężko ranny. Był więźniem i uczestnikiem zbrojnego buntu w obozie zagłady w Treblince w 1943 roku. Po uciecze z obozu włączył się w konspirację i walczył w Powstaniu Warszawskim. Na początku lat 50. XX wieku wraz z rodziną wyjechał do Izraela, gdzie przez kilkadziesiąt lat pracował jako geodeta.

 

Po przejściu na emeryturę zajął się działalnością artystyczną poświęconą upamiętnieniu doświadczeń Holocaustu. Wspomnienia Samuela Willenberga, spisane przez niego po raz pierwszy zaraz po wojnie, ukazały się w 1985 roku w książce pt. „Bunt w Treblince”. Pierwsza wystawa dzieł artysty, przedstawiających sceny z obozu zagłady, miała miejsce w 2003 roku w Zachęcie. Willenberg wielokrotnie uczestniczył w spotkaniach, podczas których opowiadał izraelskiej i polskiej młodzieży o swoich wspomnieniach z czasów II wojny światowej. Zmarł w Izraelu w 2016 roku.

 

Wystawa „Samuel Willenberg – bohater dwóch narodów” dostępna jest do 28 października w Sali Kolumnowej na Wydziale Historii UW, na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.

 

Ekspozycja powstała w związku z rocznicami przypadającymi w 2023 roku: 100. rocznicą urodzin Samuela Willenberga, 80. rocznicą buntu w obozie w Treblince oraz 80. rocznicą wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Organizatorem wystawy jest Wydział Historii UW oraz Fundacja Dobry Grunt.

 

Więcej informacji na temat wystawy znajduje się na stronie Wydziału Historii UW >>