O tym, co na przestrzeni lat oznaczał termin „poprawność polityczna”, opowie 6 października prof. Jacek Hołówka. Wykład odbędzie się w ramach obchodów 200-lecia UW.

Wydział Filozofii i Socjologii UW zaprasza na pierwszy wykład otwarty, który odbędzie się w ramach obchodów 200-lecia uczelni. Wygłosi go prof. Jacek Hołówka.

 

Badacz opowie o poprawności politycznej. Termin ten pochodzi prawdopodobnie – jak rzadko który – z Europy Wschodniej. Po I wojnie światowej w Rosji i po II wojnie światowej w Europie Wschodniej w oficjalnej propagandzie obowiązywała tzw. „linia polityczna”. Kto od niej odbiegał, stawał się „politycznie niepoprawny” i narażał się na represje. Niepoprawnymi politycznie byli zatem trockiści, luksemburgiści, maoiści i wszelcy rewizjoniści, czyli teoretyczni przeciwnicy chwilowo sprawującego władzę pierwszego sekretarza partii komunistycznej i jego świty.

 

Wykład rozpocznie się o godz. 17 w dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej (Krakowskie Przedmieście 26/28), w sali 205. Wstęp na wydarzenie jest wolny.