Książka „W poszukiwaniu wczesnych ssaków” Zofii Kielan-Jaworowskiej, wydana przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, zdobyła główną nagrodę dla najlepszej książki akademickiej i naukowej w konkursie Academia 2014. Autorka jest specjalistką z zakresu paleontologii, związaną z Polską Akademią Nauk oraz Uniwersytetem w Oslo. W nagrodzonej publikacji opisała ewolucję najdawniejszych ssaków oraz sylwetki ludzi, którzy udokumentowali ich istnienie. W konkursie wyróżniono jeszcze jedną publikację, której wydawcą jest WUW. To książka Iwony Kordzińskiej-Nawrockiej, zatytułowana „Klasyczny język japoński”.

 

Do tegorocznej edycji konkursu Academia zgłoszono ok. 70 pozycji naukowych, monografii, podręczników akademickich, serii wydawniczych oraz tłumaczeń. Mogli wziąć w niej udział wszyscy polscy wydawcy, którzy mają w ofercie książki akademickie i naukowe.

 

Na targach przyznano również nagrodę Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych, która trafiła do Wydawnictwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, za książkę „Światy za słowami. Wykłady z semantyki leksykalnej” Ryszarda Tokarskiego. A dwa wyróżnienia otrzymały Instytut Studiów Politycznych PAN, Wydawnictwo Znak Horyzont i Europejskie Centrum Solidarności za książkę „Rewolucja Solidarności 1980-1981” Andrzeja Friszke, a także Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Fundacja na rzecz Nauki Polskiej za „Siedemnastowieczne malarstwo holenderskie”, autorstwa Magdaleny Śniedziewskiej.

 

Targi Książki Akademickiej i Naukowej trwały od 22 do 25 maja na Stadionie Narodowym. Zostały zorganizowane przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Oficynę Wydawniczą Politechniki Warszawskiej oraz firmę Murator Expo. W tym samym czasie na arenie odbywały się także Warszawskie Targi Książki.