Czym jest Otwarta Nauka? Jak wygląda proces publikacji artykułów naukowych? Na czym polegają licencje Creative Commons? Tego będzie można się dowiedzieć podczas cyklu warsztatów online organizowanych przez uczelnie Sojuszu 4EU+, którego częścią jest Uniwersytet Warszawski. Trwa rejestracja. Pierwsze zajęcia odbędą się 8 listopada.

W cyklu odbędzie się 14 spotkań organizowanych w formie wideokonferencji. Będą one poświęcone różnym aspektom Otwartej Nauki (Open Science) i dotyczyły m.in.:

• pojęcia Open Science,
  • procesu publikowania naukowego i procedur recenzyjnych,
  • strategii publikowania w otwartym dostępie,
  • planu zarządzania danymi badawczymi (Data Management Plan),
  • zastosowania bibliometrii w odniesieniu do Open Science.

Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim przez ekspertów z wszystkich sześciu uczelni członkowskich Sojuszu 4EU+: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Karola (Czechy), Uniwersytetu w Heidelbergu (Niemcy), Uniwersytetu Sorbońskiego (Francja), Uniwersytetu Kopenhaskiego (Dania) i Uniwersytetu w Mediolanie (Włochy). UW reprezentować będą: dr Zuzanna Wiorogórska z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii i Biblioteki Uniwersyteckiej (temat warsztatu: „Predatory Publishers and Identity Fraud – How to Identify Dubious Providers”) i Szymon Andrzejewski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (temat warsztatu: „Citizen Science: Producing Data with People for Innovating Research”).

Zajęcia są skierowane do doktorantów, naukowców i wszystkich zainteresowanych tematyką Open Science. Formularze rejestracyjne na każdy z warsztatów oraz dane kontaktowe ws. zajęć znajdują się na stronie 4EU+ >>

Pierwsze zajęcia odbędą się 8 listopada.