Informatycy z UW walkę o kwalifikację do finałów Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym rozpoczynają od eliminacji krajowych. Konkurs odbędzie się 26 października na Wydziale Zarządzania UW.

 

W tym roku programiści z UW, po raz dwudziesty pierwszy z rzędu, spróbują zakwalifikować się do finałów jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów programistycznych przeznaczonego dla studentów. Żeby pojechać w maju do Maroka i tam zmierzyć się z ponad setką najlepszych zespołów programistycznych świata, trzeba najpierw przejść etap uczelniany, następnie krajowy, a w końcu regionalny.

 

Podczas konkursu uczestnicy będą mieli do dyspozycji tylko jeden komputer na trzyosobową drużynę i nie więcej niż 12 zadań algorytmiczno-programistycznych do rozwiązania w ciągu pięciu godzin. Takie same zasady obowiązują podczas finałów światowych.

 

Tegoroczne zawody będzie można śledzić na żywo z widowni sali gimnastycznej Wydziału Zarządzania UW, w niedzielę 26 października od godz. 9.30 do 14.30, a także za pośrednictwem strony internetowej zawodów oraz profilu na Facebooku.

 

Studenci z najlepszych pięciu drużyn otrzymają stypendia Rektora Uniwersytetu Warszawskiego ufundowane przez Fundację PKO Banku Polskiego, która od 2011 r. wspiera najzdolniejszych i najlepszych polskich studentów informatyki.

 

Polscy studenci to ścisła czołówka światowa. Zespoły Uniwersytetu Warszawskiego co roku kwalifikują się do finałów międzynarodowych. Dwukrotnie, w latach 2003 i 2007, zdobyły mistrzostwo świata, a w 2012 r. – wicemistrzostwo świata. W 2006 r. wicemistrzami świata została drużyna z Uniwersytetu Jagiellońskiego.