29 maja przedstawiciele kilku instytucji, w tym Uniwersytetu Warszawskiego, podpisali list intencyjny dotyczący rozwoju technologii elektrochemicznego magazynowania energii.

Polska dysponuje istotnym potencjałem naukowym i technologicznym w zakresie elektrochemicznego magazynowania energii oraz bazą surowcową gwarantującą niezależność produkcyjną ogniw sodowo-jonowych. Wielowątkowe podejście do osiągnięcia zamierzonego celu przy szerokim zaangażowaniu zainteresowanych partnerów, a także budowa zaplecza naukowego i wykwalifikowanej kadry inżynierskiej pozwoli na dynamiczny rozwój sektora magazynowania w Polsce, a tym samym sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) i w konsekwencji przysłuży się zapewnieniu niezależności energetycznej kraju oraz pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarki – napisano w preambule listu.

Podpisany list zakłada m.in. współpracę jego sygnatariuszy, wymianę wiedzy, doświadczenia i dobrych praktyk oraz budowę zaplecza naukowego i wykwalifikowanej kadry inżynierskiej. Kolejnym krokiem będzie określenie przez sygnatariuszy szczegółowej listy działań na rzecz rozwoju polskiej technologii ogniw sodowo-jonowych.

Oprócz Uniwersytetu Warszawskiego wśród sygnatariuszy listu znalazły się trzy inne uczelnie: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Warszawska i Uniwersytet Jagielloński.

Inicjatorem podpisania listu jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska.