Komunikować prosto, ale skutecznie. To główna idea podpisanej już po raz piąty deklaracji, której sygnatariuszem stał się w tym roku m.in. Uniwersytet Warszawski.

Podpisanie dokumentu miało miejsce podczas V Forum Prostego Języka, które odbyło się 22 listopada w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Do grona sygnatariuszy Deklaracji prostego języka dołączyły cztery uczelnie, w tym Uniwersytet Warszawski. Zobowiązały się tym samym do konkretnych działań, które mają służyć przyjaznej i zrozumiałej komunikacji.

– Po pierwsze, to interesujący obszar badawczy. Po drugie, w ramach tzw. językoznawstwa stosowanego jest to wyjątkowa dla nauk humanistycznych możliwość spotkania z otoczeniem społecznym i realizacji funkcji społecznej nauk humanistycznych. Idee prostego języka nie są obce w naszym środowisku, na naszym wydziale. Pierwsze działania zostały zainicjowane w Instytucie Języka Polskiego. Powstała tam np. Fundacja Języka Polskiego – powiedział prof. Zbigniew Greń, dziekan Wydziału Polonistyki UW, który w imieniu Uniwersytetu podpisał Deklarację.

Sygnatariusze dokumentu chcą:

• doskonalić kompetencje swoich pracowników w zakresie przestrzegania zasad prostego języka w mowie i piśmie;
  • tworzyć standardy językowe i zachęcać pracowników do ich stosowania;
  • uwrażliwiać pracowników na potrzeby innych;
  • wprowadzać i propagować rozwiązania zgodne z ideą prostego języka.

Dotychczas Deklarację prostego języka podpisało sześćdziesiąt osiem instytucji.

Więcej informacji znajduje się na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl >>