3 września Robert Gawkowski, na antenie Polskiego Radia, opowiadał o losach Uniwersytetu w trakcie Powstania Warszawskiego.

 

Była to trzecia audycja poświęcona Uniwersytetowi, która pojawia się na antenie Programu I Polskiego Radia. – Tym razem wspólnie z dr. Robertem Gawkowskim odtworzyliśmy wydarzenia sprzed 70 lat. Można było usłyszeć wspomnienia prof. Janusza Paszyńskiego żołnierza zgrupowania „Krybar”, udostępnione radiowej Jedynce przez Dom Spotkań z Historią – mówi Dorota Truszczak, prowadząca program. Niebawem audycji można będzie wysłuchać wchodząc na stronę Programu 1.

 

Wakacyjny Uniwersytet

 

Audycje odbywają się co miesiąc. W sierpniu dr Gawkowski opowiadał o studenckich wakacjach. – W pierwszych kilkunastu latach działalności UW żacy bardzo rzadko wyjeżdżali na wakacje, a jeśli już to wracali do swoich dworków, majątków i folwarków. A tam najczęściej zamiast wypoczywać czy bawić się, zajmowali się tak zwaną guwernerką – mówił historyk.

 

Studenci nie zawsze mieli trzy miesiące wakacji. – W czasach Szkoły Głównej, żeby można było wyjechać latem, trzeba było złożyć w tej sprawie podanie – mówił dr. Gawkowski. We wniosku należało wpisać, gdzie student zamierza przebywać, a będąc na miejscu zameldować się na tamtejszym posterunku policji.

 

Więcej o wyjazdach na wilegiatury i o tym, że wrzesień nie był miesiącem egzaminów poprawkowych można posłuchać na stronie Programu 1.

 

O czym w październiku?

 

W październiku Dorota Truszczak porozmawia z dr. Gawkowskim o „Uniwersytecie lekarskim”, bo do 1950 roku wydział lekarski był częścią Uniwersytetu. – W audycji powiemy o nieistniejących klinikach, „domu dla obłąkanych” i zapomnianych uniwersyteckich szpitalach – mówi prowadząca.