Komisja Europejska ogłosiła statystyki podsumowujące kolejny rok programu Erasmus – 2012/2013. W wymianie wzięło udział blisko 270 tys. studentów i 53 tys. pracowników uczelni. Polska znalazła się w grupie krajów najchętniej wybieranych przez stypendystów.

W programie uczestniczą 33 kraje. Polska jest na 7. miejscu pod względem przyjętych stypendystów. W 2012/2103 roku gościliśmy ponad 10,5 tys. studentów. Najchętniej polskie uczelnie wybierają Hiszpanie, Niemcy, Portugalczycy, Francuzi i Turcy.

 

Pod względem liczby studentów wyjeżdżających za granicę Polska znalazła się na 5. miejscu. Spośród ponad 16 tys. stypendystów najwięcej odwiedziło Hiszpanię, Niemcy, Portugalię, Francję i Włochy.

 

W ramach Erasmusa organizowana jest także wymiana pracowników naukowych i administracyjnych. W 2012/2013 Polska była na 1. miejscu pod względem liczby osób, które wyjechały za granicę, aby prowadzić zajęcia lub wziąć udział w szkoleniach.

 

Od początku udziału naszego kraju w programie Erasmus Uniwersytet Warszawski był najaktywniejsza polską uczelnią. Za swój udział otrzymaliśmy wiele nagród, m.in. Złotego Erazma, wyróżnienie w konkursie Erasmus Success Story oraz tytuł uczelni przyjaznej mobilności. Statystyki podsumowujące rok 2012/2103 potwierdzają nasze silne zaangażowanie. Na liście 100 uczelni europejskich, które wysłały za granicę najwięcej studentów, znaleźliśmy się na 8. pozycji.

Więcej informacji na stronie Komisji Europejskiej: Kolejny rekordowy rok programu wymian studenckich Erasmus 100 instytucji szkolnictwa wyższego, które wysłały największą liczbę studentów w ramach programu Erasmus