Uniwersytet Warszawski został finalistą światowego, prestiżowego konkursu International Green Gown Awards 2023. UW został nagrodzony za projekt Green Thinking Matter Now!, inicjatywę łączącą pracowników naukowych, studentów, przedstawicieli biznesu, władz i organizacji pozarządowych wokół problematyki zmian klimatu oraz zrównoważonego rozwoju.

Nagrody International Green Gown Awards są przyznawane co roku przez Environmental Association for Universities and Colleges: The Alliance for Sustainability Leadership in Education, które jest wspierane m.in. przez UN Environmental Programme i kluczowe organizacje szkół wyższych na świecie.

W tegorocznej edycji wybrano 92 finalistów z 25 państw. Nagrody przyznawane są w ośmiu kategoriach. Uniwersytet Warszawski wyróżniono w kategorii Creating Impact.

Uniwersytet Warszawski doceniono za projekt Green Thinking Matter Now!, realizowany przez Platformę Zielonego Dialogu. To inicjatywa łącząca pracowników naukowych, studentów, przedstawicieli biznesu, władz i organizacji pozarządowych wokół tematyki zmian klimatu oraz zrównoważonego rozwoju. Zakłada m.in. ułatwienie wymiany wiedzy i doświadczeń, a także nawiązywanie współpracy między tymi grupami.

Platforma Zielonego Dialogu umożliwia dialog naukowców, studentów, biznesu i administracji na temat zmian środowiskowych, zrównoważonego rozwoju, współczesnych wyzwań klimatycznych. Koordynuje badania, włącza praktyków w dydaktykę, moderuje dialog, popularyzuje wiedzę, otwiera przestrzeń do zadawania istotnych środowiskowo pytań i poszukiwania odpowiedzi. Jest jednym z elementów „zielonej transformacji” UW, uzupełnieniem „Agendy na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju”, programu rozwoju UW „Inteligentny Zielony Uniwersytet” oraz działań podejmowanych przez Zespół Rektorski ds. ekologii oraz kryzysu klimatycznego.

Oprócz Uniwersytetu Warszawskiego w ścisłym finale International Green Gown Awards 2023 w kategorii Creating Impact są projekty z: Emlyon Business School z Francji, American International University z Bangladeszu, University of Pennsylvania z USA, Universiti Malaysia Perlis z Malezji, University of Sydney z Australii i Universidad San Ignacio de Loyola z Peru.

Więcej informacji na temat finalistów znajduje się na stronie International Green Gown Awards >>

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 17 lipca podczas szczytu ONZ High-Level Political Forum on Sustainable Development, której gospodarzami będą The Association of Commonwealth Universities (ACU), L’Agence universitaire de la Francophonie (AUF) i International Association of Universities (IAU).