Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego realizuje projekt „Ścieżka edukacyjna dla osób niewidomych i słabowidzących na Uniwersytecie Warszawskim”, którego celem jest ułatwienie osobom z niepełnosprawnością wzrokową poznanie historii i architektury kampusu głównego. W ramach tej inicjatywy, muzeum proponuje unikalną trasę zwiedzania z odpowiednio przygotowanym przewodnikiem oraz uzupełniające ją materiały edukacyjne, w tym specjalne plansze dotykowe.

Początek trasy stanowi ekspozycja przedstawiająca wybrane fakty dotyczące dziejów uczelni. Podczas spaceru po zabytkowym terenie kampusu, uczestnicy odwiedzą jego najciekawsze miejsca, m.in. Pałac Kazimierzowski, budynek dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej czy Salę Kolumnową w Budynku Pomuzealnym. Dla zwiedzających będzie to okazja, żeby poznać ich historię i architekturę z uwzględnieniem różnorodnych elementów dekoracyjnych oraz rzeźbiarskich.

 

Dopełnieniem wędrówki śladem uniwersyteckich zabytków są materiały edukacyjne. Każdy ze zwiedzających otrzyma specjalnie przygotowany przewodnik. Składa się on z dwóch części: pakietu edukacyjnego do skorzystania na miejscu oraz opracowanego w alfabecie Braille’a folderu informacyjnego, który goście będą mogli zabrać ze sobą.

 

W ramach pakietu przygotowano specjalne plansze tyflograficzne. Są to tablice z wypukłościami, które odwzorowują wygląd poszczególnych punktów na terenie kampusu: front Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, fasadę Pałacu Kazimierzowskiego, godło uniwersytetu oraz jego najbardziej rozpoznawalny symbol – bramę główną. Na jednej z plansz znajduje się także plan dotykowy całego kampusu w skali 1:1000, uzupełniony o legendę zapisaną w alfabecie Braille’a.

 

– Uniwersytet i muzeum z definicji, jako instytucje publiczne, powinny służyć całemu społeczeństwu. Z tego przeświadczenia wyniknęła potrzeba stworzenia warunków, w których osoby niewidome i słabowidzące miałyby lepsze możliwości poznania naszej uczelni, jej współczesności, historii, architektury, kolekcji. Tworząc projekt, postawiliśmy na większą otwartość. Liczymy, że to dopiero początek i będziemy mieli możliwość realizacji dalszych inicjatyw, dzięki którym uniwersytet będzie jeszcze łatwiej dostępny niż dotychczas – podkreśla dr Przemysław Deles, kustosz Muzeum UW.

 

Plansze tyflograficzne to nie jedyne tego typu rozwiązanie dostępne na uniwersytecie. Od 2016 roku w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych można skorzystać ze specjalnej trójwymiarowej mapy kampusu głównego i części Krakowskiego Przedmieścia, która dzięki szczegółowemu odwzorowaniu terenu, pomaga w nauce orientacji przestrzennej. Jej pomysłodawcami i wykonawcami jest dwóch absolwentów uczelni – Paweł Kmiecik i Michał Żurawski.

 

Projekt „Ścieżka edukacyjna dla osób niewidomych i słabowidzących na Uniwersytecie Warszawskim” został zapoczątkowany przez Muzeum UW w grudniu zeszłego roku. Jest to wspólna inicjatywa muzeum i Fundacji VARIA Wydziału Historycznego UW. Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.