23 lutego rozpoczęła się II edycja programu szkoleniowego dla promotorów i promotorek rozpraw doktorskich przygotowywanych na Uniwersytecie Warszawskim.

Rozpoczął się II cykl Programu szkoleniowego dla promotorów i promotorek rozpraw doktorskich prowadzonych w szkołach doktorskich UW. Pierwsze spotkanie dotyczyło prawnych i organizacyjnych aspektów opieki promotorskiej w szkołach doktorskich. Poprowadziły je Marta Batorczak-Żuchowska ze Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych i Beata Kowalczyk ze Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych.

 

Współpraca z doktorantami

Prawne i organizacyjne aspekty opieki promotorskiej, indywidualny plan badawczy i zadania promotora, finansowanie badań i rozwój kariery młodych badaczy czy relacje z osobami objętymi opieką promotorską to tematy zajęć szkoleniowych, które zostaną poruszone w II edycji programu dla promotorek i promotorów rozpraw.

 

– Kurs bazuje na doświadczeniach z już niemal pięciu lat kształcenia w szkołach doktorskich. Mam nadzieję, że przyczyni się on do usprawnienia współpracy między promotorami i doktorantami na UW – mówił przed pierwszymi zajęciami prof. Michał Cyrański, dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.

 

Program szkoleń

Program szkoleniowy jest skierowany do nauczycieli i nauczycielek akademickich zatrudnionych na UW, którzy podjęli się opieki nad osobami przygotowującymi rozprawy doktorskie w szkołach doktorskich Uniwersytetu. Pomysłodawcami inicjatywy są dyrektorzy szkół, a jej realizacja odbywa się we współpracy z Sekcją ds. rozwoju kompetencji nauczycieli akademickich Biura Spraw Pracowniczych UW ze środków Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

 

Szkolenie zostało opracowane na podstawie wyników badań potrzeb rozwojowych przeprowadzonych w grupie osób pełniących funkcje promotorów lub promotorek oraz na podstawie doświadczenia funkcjonowania szkół doktorskich. W badaniu kwestionariuszowym przeprowadzonym przed I edycją szkoleń, poprzedzonym wywiadami indywidualnymi i analizą dokumentów, wzięło udział 139 respondentów. Na zaproszenie do udziału w wywiadach grupowych odpowiedziało 20 promotorów i promotorek.

Rejestracja na szkolenia odbywa się na platformie Kampus.