11 i 12 marca na Uniwersytecie Warszawskim odbywają się debaty z cyklu „Dialogi Europejskie”. Tematem tegorocznych spotkań są badania naukowe i informacje w obliczu wojny.

W 2022 roku Instytut Francuski w Paryżu zainicjował cykl debat publicznych „W obliczu wojny – dialogi europejskie”. W tym roku spotkania odbędą się m.in. na Uniwersytecie Warszawskim.

Debata będzie dotyczyła zakłóceń, jakie wojna w Ukrainie wywołała w zakresie zdobywania oraz rozpowszechniania wiedzy i informacji. Uczestnicy będą rozmawiać o tym, jaką część historii współdzielą państwa Europy, jakie narracje dotyczące integracji europejskiej są obecne w Rydze, Madrycie, Sarajewie czy Dublinie oraz jakie postaci historyczne i wydarzenia pojawiają się w dyskusjach o Europie.

W inauguracji debat wezmą udział przedstawiciele władz Uniwersytetu Warszawskiego, ambasador Francji Etienne de Poncins, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Andrzej Szeptycki oraz dyrektor ds. globalizacji francuskiego MSZ Aurélien Lechevallier.

Debaty będą miały charakter międzynarodowy, udział w nich weźmie około trzydziestu ekspertów z Europy. Tegoroczne „Dialogi europejskie” są organizowane przez Instytut Francuski i jednostki Uniwersytetu Warszawskiego: Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich, Centrum Europejskie oraz Interdyscyplinary Zespół Współpracy UW-EHESS.

Spotkania odbędą się w budynku UW przy ul. Dobrej 55 (parter, audytorium 0.410). Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, dostępne będzie tłumaczenie w trzech językach: polskim, francuskim i angielskim.

Program i dodatkowe informacje są dostępne na stronie Ośrodka Kultury Francuskiej UW.