Kierunki i granice rozwoju superkomputerów to główny temat konferencji naukowej organizowanej przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW (ICM UW). Wydarzenie ma charakter międzynarodowy i poświęcone jest nowatorskim technologiom stosowanym w naukach obliczeniowych wielkiej skali. Odbędzie się w dniach 11-14 marca w Centrum Nauki Kopernik.

„Supercomputing Frontiers Europe” to coroczna międzynarodowa konferencja naukowa gromadząca szerokie grono ekspertów zajmujących się obszarem High Performance Computing. Jej założeniem jest stworzenie platformy wymiany myśli między naukowcami i przedsiębiorcami zainteresowanymi rozwojem superkomputerów. Uczestnicy wydarzenia prezentują najbardziej nowatorskie rozwiązania w naukach obliczeniowych wielkiej skali.

 

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 11-14 marca w Centrum Konferencyjnym Kopernik (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa). Drugi raz z rzędu organizatorem europejskiej odsłony wydarzenia jest ICM UW. W latach 2015-2017 konferencja miała miejsce w Singapurze.

 

Podczas „Supercomputing Frontiers Europe 2019” eksperci będą dzielić się wiedzą na temat architektury superkomputerów oraz ich interdyscyplinarnego wykorzystania we współczesnej nauce. W programie znajdą się sesje poświęcone m.in.:

  • aplikacjom dla High Performing Computers (HPC),
  • biologii obliczeniowej,
  • współzależności i wspólnych obszarów sztucznej inteligencji (AI) i HPC.

– Według Top500, rankingu najszybszych komputerów na świecie, Polska zajmowała w 2016 roku dziesiąte miejsce wśród wszystkich sklasyfikowanych państw świata, pod względem całkowitej mocy obliczeniowej komputerów naukowych. Dzięki umiejscowieniu konferencji „Supercomputing Frontiers Europe” w Polsce przybliżamy i promujemy nasze własne osiągnięcia w dziedzinie nauk obliczeniowych, włącznie z chemią, fizyką, inżynierią, biologią, medycyną, astronomią czy kosmologią, jak również dajemy szansę naszym naukowcom i technologom zaangażować się w dialog z wybitnymi twórcami i liderami w tych dziedzinach z całego świata – mówi dr Marek Michalewicz, p.o. dyrektora ICM UW.

 

Podczas tegorocznej edycji konferencji wystąpią m.in.:

  • dr Rupak Biswas, Director of Exploration Technology w NASA Ames Research Center oraz szef High End Computing Capability Project w NASA,
  • Leon Chua z University of California Berkeley, USA, doctor honoris causa 17 uczelni i instytutów naukowych z całego świata, członek Europejskiej Akademii Nauk (Academia Europea), wynalazca memrystora,
  • Paul Messina, Director of Argonne National Laboratory’s Computational Science Division, a w latach 2015-2017 dyrektor amerykańskiego departamentu Energy Exascale Computing Project.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia, a także formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie internetowej konferencji.