Na Małym Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego można podziwiać rzeźbę wykonaną przez studentkę Akademii Sztuk Pięknych, Klaudię Szot. Dzieło zatytułowane „Pomiędzy” pozostanie na terenie UW na dłużej.

Rzeźba powstała w ramach pracy dyplomowej studentki. Wykonana z żywicy bryła artystyczna przedstawia ciało kobiety spoczywające na dwóch, częściowo pochłaniających je, strukturalnych formach. Kobieta uchwycona została w momencie „pomiędzy” tym co było, a tym co będzie, narodzinami a śmiercią. Ideę tę podkreśla horyzontalne przedstawienie postaci, opadająca ręka oraz twarz skierowana ku górze.

 

Kompozycję można interpretować jako zawieszenie człowieka między niebem a ziemią, ale jak mówi sama autorka, jej praca pozostawia przestrzeń dla różnorodnych skojarzeń. – Każdy może na swój sposób odczytać dzieło. Dobrze jest zostawić wolną przestrzeń do interpretacji. Jest to ciekawe doświadczenie zarówno dla twórcy, jak i odbiorcy – podkreśla artystka.

 

Klaudia Szot ukończyła Wydział Rzeźby ASP. W swoich kompozycjach skupia się głównie na przedstawieniu postaci w rzeźbie, ale interesuje się także grafiką 3D, malarstwem, ceramiką oraz ilustracją. Jej praca „Pomiędzy” powstała pod kierunkiem rektora ASP, prof. Adama Myjaka. Pojawienie się dzieła na terenie UW to efekt współpracy uczelni z Akademią Sztuk Pięknych. Nowy element artystyczny jest ciekawym dopełnieniem przestrzeni Małego Dziedzińca. Władze UW chciałyby, żeby w przyszłości to miejsce było udostępniane także dla innych projektów studentów ASP.