Trzy osoby związane z Uniwersytetem Warszawskim zostały laureatami XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Otwarte Drzwi” na najlepsze prace magisterskie i doktorskie, których tematem jest niepełnosprawność w wymiarze społecznym, zawodowym lub zdrowotnym.

„Otwarte Drzwi” to konkurs Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) organizowany od 2003 roku. Przedsięwzięcie zwiększa zainteresowanie środowiska naukowego zagadnieniem niepełnosprawności, promuje działania podejmowane na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz rozwiązania zwiększające ich aktywność społeczno-zawodową.

 

Konkurs jest skierowany do absolwentów studiów magisterskich lub doktoranckich oraz osób, które obroniły pracę doktorską w innym trybie. Zgłoszona praca musi podejmować tematykę niepełnosprawności w co najmniej jednej z czterech kategorii: rehabilitacja społeczna i zawodowa, rozwiązania technologiczne i architektoniczne służące osobom niepełnosprawnym, dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz rehabilitacja medyczna.

 

– W mojej pracy doktorskiej poruszam temat dostępności wydarzeń m.in. politycznych, naukowych i kulturalnych dla osób z niepełnosprawnościami. Analizowałam dostępność wydarzeń na żywo, traktując je jako nowe środowisko tłumaczeniowe, w którym zastosowanie mają usługi z dziedziny przekładu audiowizualnego: napisy dla niesłyszących, tłumaczenie na język migowy dla osób głuchych czy audiodeskrypcja dla osób niewidomych – mówi dr Monika Szczygielska, laureatka konkursu, dodając: – Opisywane przeze mnie zagadnienie jest ważne, ponieważ każdy ma prawo do udziału w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym.

 

W tegorocznej edycji konkursu zostały wyróżnione trzy osoby związane z Uniwersytetem Warszawskim:

  • dr Monika Szczygielska z Wydziału Lingwistyki Stosowanej, która zdobyła I miejsce w kategorii dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami za pracę doktorską „Dostępność wydarzeń dla osób z niepełnosprawnością w Polsce”;
  • dr Adam Zając, który zdobył I miejsce w kategorii rozwiązania technologiczne i architektoniczne służące osobom z niepełnosprawnościami za pracę doktorską „Społeczne problemy kreowania polityki dostępności architektonicznej dla osób o ograniczonej mobilności w przestrzeni publicznej. Przykład miasta Warszawy”;
  • Katarzyna Zawistowska z Wydziału Psychologii, która uzyskała I miejsce w kategorii rehabilitacja społeczna i zawodowa za pracę magisterską „Trudności uwagowe, nadaktywność i impulsywność a umiejętności adaptacyjne u nastoletnich dziewcząt i chłopców w spektrum autyzmu w normie intelektualnej”.