Paweł Gora, doktorant na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, został laureatem XIX edycji konkursu „Popularyzator Nauki” w kategorii „animator”. Badacz zajmuje się tematami dotyczącymi sztucznej inteligencji i komputerów kwantowych.

„Popularyzator Nauki” to konkurs organizowany od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej. Przedsięwzięcie skierowane jest do osób, zespołów i podmiotów instytucjonalnych, które popularyzują wiedzę wśród społeczeństwa, przybliżając najnowsze wyniki badań.

Kapituła konkursu przyznała nagrody w pięciu kategoriach: „naukowiec”, „animator”, „instytucja”, „zespół”, „media” oraz nagrodę główną. Paweł Gora, doktorant na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, został nagrodzony w kategorii „animator”, w której rywalizowały osoby prowadzące indywidualną działalność popularyzatorską, nieposiadające stopni ani tytułów naukowych.

Paweł Gora w zakresie popularyzacji nauki zajmuje się głównie rozpowszechnianiem wiedzy dotyczącej sztucznej inteligencji, informatyki kwantowej, systemów złożonych oraz inteligentnych systemów transportowych. W 2019 roku założył Fundację Quantum AI, której celem jest wspieranie edukacji, badań i współpracy w obszarze nauki i nowych technologii. Jego działania są skierowane do różnych grup odbiorców. Wśród nich są m.in. uczniowie szkół średnich, studenci, a także inni naukowcy.

– W ramach Fundacji organizuję meetupy, webinary, wykłady, warsztaty, konkursy, konferencje i inne wydarzenia dotyczące nowych technologii. Prowadzę tematyczne grupy i profile w mediach społecznościowe, wydaję newslettery dotyczące sztucznej inteligencji i technologii kwantowych, a także publikuję artykuły popularnonaukowe – wymienia Paweł Gora.

Jak zaznacza, większość wydarzeń organizowanych przez Fundację Quantum AI jest otwartych dla szerokiego grona odbiorców. Często odbywają się one w formule online, co umożliwia dotarcie do osób z całego świata.

– Wydarzenia najczęściej są nagrywane, a filmy umieszczane są potem na odpowiednich kanałach na YouTube i promowane w mediach społecznościowych, dzięki czemu docierają do tysięcy osób – dodaje Paweł Gora.

Popularyzując wiedzę, nagrodzony doktorant z UW współpracuje z naukowcami z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

– Wielokrotnie miałem okazję prowadzić działania popularyzatorskie w ramach różnych inicjatyw organizowanych lub współorganizowanych przez osoby z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, m.in. podczas Festiwalu Nauki, Dni Otwartych Kampusu Ochota, Szkoły Matematyki Poglądowej czy Otwartego Dnia Doktoranta. Przygotowałem również kilka artykułów popularnonaukowych do miesięcznika „Delta”, wydawanego przez osoby związane z wydziałem – zaznacza nagrodzony informatyk.

Więcej informacji na temat pozostałych laureatów konkursu dostępnych jest na stronie Nauka w Polsce.