Od 26 stycznia będzie można obejrzeć wystawę pt. „Orzeł i pięć gwiazd Uniwersytetu”. Muzeum UW organizuje ją z okazji jubileuszu 200-lecia uczelni.

Tematem wystawy jest historia Uniwersytetu Warszawskiego w drugiej i trzeciej dekadzie XIX wieku. W tym czasie profesorowie uniwersyteccy samodzielnie gromadzili zbiory do badań, analizowali i klasyfikowali dostępne materiały.

 

Wśród zbiorów znajdują się nie tylko obrazy, ryciny i odlewy gipsowe, ale także narzędzia lekarskie, numizmaty i tłoki pieczętne, okazy zwierząt i roślin oraz inne rzadkie obiekty np. korkowy model Łuku Konstantyna Wielkiego w Rzymie.

 

Zwiedzający mogą obejrzeć karty zielników sporządzonych przez botanika i biologa – Michała Szubera, który był pierwszym dyrektorem Ogrodu Botanicznego UW.

 

Ówczesne gabinety Uniwersytetu Warszawskiego były dobrze wyposażone. Świadczyło to o nowoczesności uczelni. Uniwersytet Warszawski miał ponad dwadzieścia gabinetów naukowych m.in.: gabinet mineralogiczny, fizyczny, chemiczny czy zoologiczny.

 

Wystawa będzie dostępna od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 16.00 w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (Krakowskie Przedmieście 32).

 

Wstęp wolny.