1 sierpnia przedstawiciele społeczności UW spotkają się z uczestnikami Powstania Warszawskiego, którzy w 1944 roku walczyli o tereny uniwersytetu opanowane przez niemieckiego okupanta. Początek o godz. 12 pod tablicą przy bramie przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.

Powstańcy z Grupy Bojowej „Krybar” ryzykowali życie w obronie uniwersytetu. W 74. rocznicę zrywu będą o nich wspominać uczestnicy spotkania 1 sierpnia, które odbędzie się na kampusie głównym Uniwersytetu Warszawskiego. Obchody rocznicy z udziałem kombatantów są częścią uczelnianej tradycji i organizowane są co roku. W uroczystościach może wziąć udział każdy.

 

W 2014 roku Senat uczelni wyróżnił Medalem UW grupę bojową „Krybar” okręgu warszawskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Z tej okazji Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego opublikowały też książkę autorstwa dr. Roberta Gawkowskiego z Archiwum UW „Krybar. Uniwersytet w cieniu powstańczych walk”. Bohaterowie tamtych wydarzeń opowiadają o historii walk na Powiślu. W książce znajduje się niemal 100 fragmentów wspomnień 31 Krybarowców.

 

Zobacz film „«Grupa» – Uniwersytet w Powstaniu Warszawskim”