13 lipca młodzież polonijna uczestnicząca w obozie szkoleniowym Ambasador Polskości odwiedziła stolicę. Pięćdziesięcioro nastolatków pochodzących z jedenastu państw, w tym z Ukrainy, Białorusi, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Litwy, poznawało Uniwersytet Warszawski. Żeby dowiedzieć się, jak wygląda rekrutacja na studia, wzięli udział w grze miejskiej.

Podczas wizyty w Polsce młodzież miała okazję poznać sposoby promowania Polski za granicą, wzmocnić swoje kompetencje liderskie, a także nawiązać kontakt z rówieśnikami z innych krajów. Pomogły w tym spotkania z przedstawicielami polskiej nauki i kultury, które zorganizowało Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. W ramach jednego z nich swój czas młodzieży polonijnej poświęciła prof. Jolanta Choińska-Mika, prorektor UW ds. studentów i jakości kształcenia.

 

Spotkanie odbyło się w gmachu dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej. Prorektor mówiła o szczegółach funkcjonowania największej i najlepszej uczelni w kraju. Tego samego dnia nastolatkowie wzięli też udział w przygotowanej przez stypendystów Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” grze miejskiej, przybliżającej m.in. procedurę rekrutacji na studia na UW.

 

Wizyta w Warszawie to element rozpoczętego w Ostródzie obozu szkoleniowego Ambasador Polskości 2018. Jego uczestników – poza warsztatami i wykładami w ostródzkim Domu Polonii – czekają jeszcze wyjazdy do Olsztyna, Fromborka, Malborka, Torunia i Gdańska.