22 lutego laureaci Nagrody Nobla z dziedziny fizyki, prof. Barry C. Barish oraz prof. Arthur B. McDonald, wygłoszą wykłady zatytułowane „Exploring the Hidden Universe”. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Warszawski.

Prof. Arthur B. McDonald z Queen’s University w Kanadzie, wraz Takaaki Kajitą, został w 2015 roku laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie oscylacji neutrin, które świadczą o tym, że neutrina mają masę.

Prof. Barry C. Barish z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside w Stanach Zjednoczonych, wraz z Kipem Thorne’em i Rainerem Weissem, otrzymał Nagrodę Nobla w 2017 roku (również w dziedzinie fizyki) za decydujący wkład w detektor LIGO i zaobserwowanie fal grawitacyjnych.

Wykłady Noblistów zatytułowane „Exploring the Hidden Universe” odbędą się 22 lutego w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej (sala 01.01) przy ul. Rektorskiej 4 w Warszawie.

Organizatorem spotkania jest Międzynarodowa Agenda Badawcza AstroCeNT, która działa w ramach struktur organizacyjnych Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk.

Partnerami wydarzenia są: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Polskie Towarzystwo Fizyczne oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Patronem honorowym jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Obowiązuje rejestracja, która zakończy się 21 lutego.

Więcej informacji na temat wykładów znajduje się pod adresem: https://astrocent.camk.edu.pl.