16 marca sir Peter Ratcliffe, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny z 2019 roku, wygłosi wykład na Uniwersytecie Warszawskim. Spotkanie odbędzie się w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych. Obowiązuje rejestracja na wydarzenie. Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Nobel Prize Outreach we współpracy z firmą AstraZeneca, w ramach inicjatywy Nobel Prize Inspiration Initiative.

Sir Peter J. Ratcliffe jest lekarzem i biologiem molekularnym. Studiował medycynę na Uniwersytecie Cambridge oraz ukończył kształcenie medyczne w szpitalu St Bartholomew w Londynie. Po dodatkowych studiach na uniwersytetach w Oksfordzie i Cambridge obronił doktorat w Cambridge. Od tego czasu pracuje na Uniwersytecie Oksfordzkim, a od 2016 roku także w Francis Crick Institute w Londynie.

 

W 2019 roku sir Peter J. Ratcliffe razem z Williamem Kaelinem i Greggiem Semenzą otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za swój wkład w odkrycie, jak komórki wyczuwają i adaptują się do dostępności tlenu. 16 marca noblista wygłosi wykład dla społeczności UW pt. Understanding cellular oxygen sensing mechanisms: adventures of a physician in discovery science. Wystąpienie będzie dotyczyło m.in. równowagi tlenowej w organizmie człowieka oraz związków nauki odkrywczej z rozwojem leków. Wykład będzie połączony z sesją Q&A.

 

 

Pomysłodawcą i głównym organizatorem wydarzeń jest Nobel Prize Outreach we współpracy z firmą AstraZeneca, w ramach inicjatywy Nobel Prize Inspiration Initiative – międzynarodowego programu, dzięki któremu laureaci Nagrody Nobla mogą dzielić się inspirującymi historiami i spostrzeżeniami ze środowiskiem akademickim, a zwłaszcza młodymi badaczami i studentami. Na uczelniach i w ośrodkach badawczych odbywają się spotkania, które są następnie rejestrowane i udostępniane szerszej publiczności.

 

Spotkanie odbędzie się w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW  (ul. Żwirki i Wigury 101) w Auli A+B w godzinach 13.30–15.00, w języku angielskim (nie jest przewidziane tłumaczenie symultaniczne). Obowiązuje rejestracja na wydarzenie >>

 

16 marca odbyło się także spotkanie, podczas którego sir Peter Ratcliffe rozmawiał z uczniami na temat tego, jak zostać naukowcem. Zapis spotkania dostępny jest na YouTube.