Reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli dwadzieścia jeden medali podczas sportowych Igrzysk Studentów Pierwszego Roku Varsoviada. Najwięcej – piętnaście – medali dla UW zdobyli pływacy.

Zakończyła się jubileuszowa – sześćdziesiąta – edycja Varsoviady. Wzięło w niej udział niemal 700 osób z piętnastu stołecznych uczelni. Studenci Uniwersytetu Warszawskiego wywalczyli medale w sześciu dyscyplinach, zdobywając dziesięć złotych, sześć srebrnych i pięć brązowych medali.

Igrzyska Studentów Pierwszego Roku są organizowane corocznie. Finał zawodów jest rozgrywany w Święto Niepodległości 11 listopada. W rywalizacji biorą udział tylko studenci pierwszego roku, którzy zostali przyjęci na studia po raz pierwszy. Podczas igrzysk zawody są rozgrywane w ośmiu dyscyplinach: biegach przełajowych, ergometrze wioślarskim, futsalu, koszykówce, siatkówce, pływaniu, tenisie stołowym oraz trójboju rektorskim.

Pierwsze zawody Varsoviada odbyły się w 1964 roku.

Sukcesy studentów UW

Tegoroczną edycję Varsoviady rozpoczęły zawody w biegach przełajowych. Studenci UW – Konrad Astrachancew i Magdalena Missala – wywalczyli złoty medal wśród mężczyzn oraz srebrny wśród kobiet podczas zawodów zorganizowanych w Parku Kultury w Powsinie. Sportowcy mieli do pokonania trasy liczące około 3 km w biegu kobiet i około 5 km w biegu mężczyzn.

Najwięcej – piętnaście – medali dla uczelni zdobyli uniwersyteccy pływacy. Siedem złotych oraz po cztery srebrne i brązowe studenci pierwszego roku wywalczyli podczas zawodów na 50 m stylami: dowolnym, klasycznym, grzbietowym i motylkowym.

Uniwersytet Warszawski reprezentował m.in. Ksawery Masiuk,brązowy medalista Mistrzostw Europy 2022 roku na 50 m stylem grzbietowym, który podczas Varsoviady zdobył złoto na 50 m stylem dowolnym (22.74) i 50 metrów stylem grzbietowym (25.09). W rywalizacji na 50 m stylem klasycznym najlepszy był Oliwier Misztal (29.46), a Maciej Leszczyński zajął najwyższy stopień na podium, wygrywając rywalizację na 50 m stylem motylkowym (25.51). W zmaganiach kobiet najlepsza na 50 m stylem dowolnym (25.59) i 50 m stylem motylkowym (28.72) była Aleksandra Polańska, natomiast Julia Kulik zdobyła złoto w rywalizacji na 50 m stylem grzbietowym (30.69).

Dwa złote medale dla Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli także tenisiści stołowi – Aleksandra Jarkowska oraz Patryk Bożek. W zawodach drużynowych UW uplasowało się na drugim miejscu w koszykówce 3×3 oraz trzecim w futsalu.

W trójboju rektorskim wzięli udział przedstawiciele władz sześciu największych stołecznych uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Wychowania Fizycznego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Politechniki Warszawskiej, Uczelni Techniczno-Handlowej oraz Akademii Leona Koźmińskiego. Rywalizowali w trzech konkurencjach: rzucie do kosza, strzale na bramkę i strzelaniu z broni laserowej.

Najlepsi studenci z Uniwersytetu Warszawskiego wywalczyli awans do ogólnopolskiego finału Igrzysk Studentów Pierwszego Roku we wszystkich konkurencjach z wyjątkiem ergometru wioślarskiego. Finał odbędzie się w Lublinie na początku grudnia.