Publikujemy stanowisko sojuszu CENTRAL wobec agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Uniwersytet Warszawski jest jedną z uczelni członkowskich sieci CENTRAL.
CENTRAL wspiera Ukrainę

Atak sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy jest brutalnym naruszeniem międzynarodowego prawa. Akt ten w najwyższym stopniu potępiają uczelnie członkowskie sojuszu CENTRAL. W XX wieku kraje Europy Środkowej były wielokrotnie sceną agresji państw totalitarnych, zarówno nazistowskich Niemiec, jak i Związku Radzieckiego. Pamięć o tych zbrodniach jest wciąż żywa w myślach i sercach obywateli państw Europy Środkowej. Chcemy wspólnie wyrazić nasz ogromny szacunek dla niezłomnej woli obywateli Ukrainy do ustanowienia demokratycznego państwa opartego na wartościach, które my wszyscy szanujemy i wyznajemy.

 

Zarówno ukraińscy obywatele, jak i ich kraj, stanowią integralną część Europy. Chcemy wyrazić naszą solidarność dla Ukraińców walczących o wolność i demokrację. Jesteśmy solidarni z naszymi koleżankami i kolegami oraz studentkami i studentami z Ukrainy – będziemy ich aktywnie wspierać.

 

Link do oryginalnej wersji tekstu na stronie CENTRAL >>

Sojusz CENTRAL (Central European Network for Teaching and Research in Academic Liaison) powstał z inicjatywy Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie w 2014 roku dzięki finansowemu wsparciu organizacji zajmującej się międzynarodową wymianą akademicką DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst). CENTRAL to sojusz pięciu uczelni z Europy Środkowej: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wiedeńskiego, Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie, Uniwersytetu Karola w Pradze oraz Uniwersytetu Eötvös Loránd (ELTE) w Budapeszcie.

 

W ramach sojuszu CENTRAL prowadzone są projekty badawcze i społeczne w wielu różnorodnych dziedzinach. Jako Sieć Doskonałości Europy Środkowej CENTRAL realizuje i wspiera wiele działań o charakterze kulturowym, społecznym oraz ekonomicznym.