Smarter Diagnostics, startup z Uniwersytetu Warszawskiego, rozwinął skuteczne narzędzie do analizy obrazów rezonansu magnetycznego kończyny dolnej. SmarterAchillesMRI wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji, aby znacząco przyspieszyć diagnostykę ścięgna Achillesa i zapewnić prewencję urazów. Projekt wsparły dwa fundusze venture capital: Aligo VC i Sunfish Partners, inwestując kwotę 2,2 mln złotych.

Smarter Diagnostics wywodzi się z Uniwersytetu Warszawskiego. Jej założycielami są Bartosz Borucki i dr Norbert Kapiński. Rozwinięta przez nich nowa metoda diagnostyki jest szczególnie użyteczna w świecie sportu, gdzie efektywność zapobiegania urazom może być kluczowa dla utrzymania ciągłości treningów. SmarterAchillesMRI to bazowe oprogramowanie, które analizuje obrazy powstałe podczas badania obszaru stawu skokowego rezonansem magnetycznym. Placówki ortopedii i medycyny sportowej mogą użyć go do zwiększenia skuteczności diagnozy i zapobiegania urazom. Jeśli uraz jednak wystąpi – również do dokładniejszej jego analizy i doboru odpowiedniej metody leczenia. 

 

Sport to zdrowie? Tak, ale…

Zerwania ścięgna Achillesa bardzo często związane są ze sportem. Ryzyko ich wystąpienia rośnie, gdy występują czynniki takie jak problemy przeciążeniowe (np. wynikające z niepoprawnego treningu) lub metaboliczne (np. wynikające z chorób przewlekłych czy niewłaściwej diety). Diagnozy uszkodzeń ścięgna Achillesa opierają się zazwyczaj na widocznych objawach i badaniu klinicznym. Jednak dla wczesnego wykrywania i doboru skutecznej terapii kluczowe znaczenie ma ocena radiologiczna. Jest to niezwykle istotne dla sportowców (amatorów i zawodowców), którzy chcą uniknąć urazów lub możliwie szybko podjąć przerwane kontuzją treningi.

– Urazy ścięgna Achillesa to częsta przypadłość zarówno wśród biegaczy, jak i sportowców uprawiających koszykówkę, siatkówkę, tenis czy popularny ostatnio triathlon. Dotyczy także ogółu osób uprawiających sporty po czterdziestce – mówi dr n. med. Beata Ciszkowska-Łysoń, lekarz-radiolog w MIRAI Clinic i konsultant medyczny w Smarter Diagnostics. – Do tego typu urazów prowadzą procesy osłabiające wytrzymałość tkanek – zmiany zwyrodnieniowe – które można wykryć na wczesnym etapie, nawet u osób bezobjawowych, dzięki obrazowaniu w rezonansie magnetycznym. Wcześnie wykryte uszkodzenia można cofnąć dzięki ćwiczeniom, zmianie stylu życia lub diety oraz leczeniu źródłowego problemu – dodaje.

 

Sprintem po diagnozę

System SmarterAchillesMRI analizuje obrazy rezonansu magnetycznego ścięgna Achillesa pochodzące z szybkiego (15 min) i niedrogiego badania. Pozwala liczbowo ocenić zmiany w ścięgnie i tkankach okalających, które reprezentują m.in. podatność na wystąpienie urazu. Może również  porównywać je w czasie. 

 

– Szybka i skuteczna diagnostyka ścięgien Achillesa, wsparta automatyzacją, to klucz do skutecznej terapii, ale i prewencji – mówi Bartosz Borucki, CEO Smarter Diagnostics. – Okazuje się, że gdy do żmudnego procesu analizy obrazów z badań RM angażujemy sztuczną inteligencję, jesteśmy w stanie znacznie go przyspieszyć, zmniejszyć liczbę błędów i otrzymać porównywalne wyniki – dodaje.  

 

Wyższy poziom

Metoda rozwinięta przez Smarter Diagnostics została już wykorzystana w serii badań pilotażowych, przeprowadzonych m.in. w Centrum Medycznym Gamma. Zespół monitoruje również sportowców w projekcie oceny wpływu ćwiczeń na ścięgna, realizowanym przez Instytut Sportu w Warszawie.

 

– Na rynku brakuje badań przesiewowych np. ścięgna Achillesa, które są szybkie, łatwo dostępne, tanie i nie wymagają do interpretacji specjalisty, a jednocześnie są skuteczne.  A to właśnie takim rozwiązaniem jest zautomatyzowana ocena szybkich badań obrazowych RM – tłumaczy dr Paweł Adamczyk z CM Gamma.

 

Smarter Diagnostics skutecznie pozyskało fundusze na rozwój od Aligo VC i Sunfish Partners. Ich inwestycja umożliwi startupowi potwierdzenie skuteczności klinicznej metody, kontynuację procesów regulacyjnych oraz rozpoczęcie świadczenia oferty diagnostycznej skierowanej zarówno do placówek służby zdrowia (np. centrów obrazowania, teleradiologii), jak i osób aktywnych ruchowo. Najważniejszym celem jest redukcja liczby urazów związanych ze ścięgnami.

 

– Smarter Diagnostics ma potencjał, aby znacząco zredukować jeden z najważniejszych słabych punktów sportowców, dosłownie ich piętę achillesową. Zespół miał już dobrą motywację i wiedzę dziedzinową, teraz finansowanie umożliwi im pełną realizację ich wizji – mówi dr Marcus Erken, współzałożyciel Sunfish Partners.