5 marca to dzień imienin Fryderyka. Z tej okazji na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się koncert muzyki poważnej. W ten sposób uczelnia będzie obchodzić imieniny swojego najbardziej znanego absolwenta – Fryderyka Chopina. Oprócz jego utworów będzie można usłyszeć kompozycje Władysława Szpilmana i Mieczysława Weinberga.

Pierwszy zachowany list 13-letniego Fryderyka Chopina dotyczy Uniwersytetu Warszawskiego. Genialny kompozytor mieszkał w murach UW przez 10 lat. W 1829 roku ukończył Szkołę Główną, będącą częścią uniwersytetu. Jego nauczycielem był rektor i kompozytor Józef Elsner.

 

5 marca Muzeum UW organizuje koncert muzyki Fryderyka Chopina. Pianista Marek Bracha zaprezentuje repertuar oparty na stylizacjach polskich tańców narodowych – krakowiaków, mazurków i polonezów. W programie znajdą się przede wszystkim kompozycje solenizanta – Fryderyka Chopina, ale podczas recitalu słuchacze poznają także rzadko wykonywane utwory polskich kompozytorów XIX i XX wieku. Będą to utwory twórców emigracyjnych, którzy nigdy nie zapomnieli o swoich korzeniach – Aleksandra Tansmana i Antoniego Kątskiego.

 

Marek Bracha wykona „Polonez Fis-moll” Fryderyka Chopina łączący w sobie dwa tańce – poloneza i mazurka. Zaprezentowany zostanie również mazurek Władysława Szpilmana napisany w 1940 roku w getcie warszawskim oraz przedwojenny, młodzieńczy mazurek Mieczysława Weinberga skomponowany w 1933 roku.

 

Koncert obędzie się 5 marca o godz. 18 w Auditorium Maximum na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Wstęp jest wolny.