15 października rozpocznie się kolejna edycja „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”. To zainicjowany przez prof. Piotra Węgleńskiego cykl spotkań z przedstawicielami świata nauki, kultury, sztuki i polityki, który odbywa się na UW od 2000 roku. Pierwszym tegorocznym prelegentem będzie Waldemar Żurek.

Waldemar Żurek jest sędzią Sądu Okręgowego w Krakowie. W latach 2008-2010 był członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Pełnił również funkcję jej rzecznika prasowego. Zasiada w zarządzie głównym Stowarzyszenia Sędziów „Themis”.

 

Podczas pierwszego w tym roku akademickim spotkania w ramach cyklu „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie” będzie mówił o państwie prawa. Wykład pt. „Czy obronimy państwo prawa?” odbędzie się 15 października o godz. 17.00 w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 

Tym samym rozpocznie się jubileuszowa, dwudziesta seria „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie” na UW. Cykl – początkowo pod nazwą „9 wykładów na Koniec Tysiąclecia” – zaczął się w październiku 2000 roku wykładem prof. Bronisława Geremka pt. „Klęski i sukcesy Europy”.

 

Od kolejnego roku akademickiego przyjęto obecnie obowiązującą nazwę. Odtąd od października do maja odbywa się jeden wykład miesięcznie. Spotkania prowadzi prof. Piotr Węgleński, były rektor UW, pomysłodawca cyklu. Prelegentami są naukowcy, politycy, osoby związane ze światem kultury i sztuki, jak również duchowni.