Za trzy miesiące do niemieckiego Lindau przyjadą laureaci Nagrody Nobla. W spotkaniach z nimi wezmą udział młodzi naukowcy. W tym gronie jest biolog z UW.

 

Zaproszenia na zjazd trafiły do sześciuset badaczy z prawie osiemdziesięciu krajów. Wśród szczęśliwców jest dr Łukasz Borowski, który na co dzień pracuje w Instytucie Genetyki i Biotechnologii UW. Między 29 czerwca a 4 lipca będzie mógł uczestniczyć w spotkaniu z 37 noblistami reprezentującymi nauki medyczne.

 

Tematem przewodnim 64. zjazdu będą molekularne, genetyczne i komórkowe mechanizmy istotne w zapobieganiu i leczeniu chorób.

 

O najnowszych badaniach nad rakiem opowiedzą J. Michael Bishop (nagrodzony w 1989 r.) i Harald zur Hausen (2008 r.). O postępie w walce z HIV/AIDS prelekcję wygłosi Françoise Barré-Sinoussi (2008 r.). O procesie starzenia się na poziomie komórkowym i zaburzeniach z nim związanych będzie mówić Elizabeth H. Blackburn (2009 r.).

 

Badaczy wybrała Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej, która od 2006 r. jest jedną spośród  dwustu organizacji partnerskich spotkań z noblistami. Wytypowane osoby to laureaci konkursu Start organizowanego przez FNP dla doktorantów i doktorów przed 35. rokiem życia.

 

W zjeździe wezmą udział jeszcze cztery osoby z Polski. Są nimi pracownicy z Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Department of Molecular Biology Aarhus University, Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.