Na początku lipca rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym w Seulu z inicjatywy prezydenta Kepco International Nuclear Graduate School (KINGS) prof. Kipunga Yoo. Podczas wydarzenia przedstawiciele uniwersytetów z Korei Południowej i krajów Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali m.in. o kształceniu pracowników dla sektora jądrowego.

W The 1st V4-ROK University Presidents Forum for Nuclear Industry Human Resource Development, oprócz nauczycieli akademickich, wzięli udział politycy i ambasadorowie. Rektor UW Alojzy Z. Nowak przewodniczył sesji prezentacji politechnik środkowoeuropejskich prowadzących kształcenie inżynierów jądrowych i moderował dyskusję o modelu nowoczesnego programu studiów w tym zakresie.

Uczestnicy wydarzenia odwiedzili także Global Knowledge & Exchange Center i zabytkowy królewski pałac Changgyeonggung. Było to pierwsze spotkanie tego typu o tak szerokim zakresie; wcześniej odbywały się dwustronne spotkania międzyuczelniane, jak to w listopadzie 2022 roku, gdy rektor Kipung Yoo gościł na naszej uczelni.

Uniwersytet Warszawski od 2011 roku kształci wyspecjalizowane kadry dla polskiego sektora jądrowego, początkowo na kierunku energetyka i chemia jądrowa, później także na kierunkach radiofarmaceutyki i chemia jądrowa oraz radiogenomika organizowanych przez Wydział Chemii, a także na specjalności fizyka reaktorów jądrowych na kierunku fizyka organizowanym przez Wydział Fizyki. W lipcu 2020 roku Uniwersytet Warszawski podpisał z KINGS pierwsze z porozumień o współpracy, na podstawie których corocznie w KINGS kilkoro studentów UW zdobywa unikatowe kompetencje praktyczne.