„Jedno Zdrowie” to hasło przewodnie piątej edycji kongresu dotyczącego zdrowia Polaków. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. eksperci z dziedziny ochrony zdrowia, edukacji, ekonomii, a także przedstawiciele władz lokalnych i organizacji pozarządowych. Prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, jest członkiem Rady Programowej Kongresu. W debacie plenarnej dotyczącej działań poszczególnych środowisk w kontekście idei One Health głos zabrała prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju.

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot szkolny, który będzie obejmować zagadnienia zdrowia psychicznego, fizycznego, a także kwestie zdrowego odżywiania, profilaktyki, problemu uzależnień oraz edukacji seksualnej. 16 kwietnia w Ministerstwie Edukacji odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. edukacji zdrowotnej. Koordynatorem grupy ekspertów został prof. Zbigniew Izdebski, kierownik Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii Wydziału Pedagogicznego i koordynator Wydziału Medycznego UW.

Jedno Zdrowie (One Health) to koncepcja, w której zdrowie ludzi, dzikich i domowych zwierząt, roślin oraz szeroko pojętego środowiska są ściśle ze sobą powiązane i współzależne. Pojęcie zostało zdefiniowane przez One Health High Level Expert Panel (OHHLEP) – inicjatywę stworzoną przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP), Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) w celu lepszego zrozumienia, w jaki sposób pojawiają się i rozprzestrzeniają choroby, które mogą wywołać pandemię.

 

Tematyka idei One Health była myślą przewodnią V Kongresu „Zdrowie Polaków”, który odbył się w listopadzie 2023 roku w siedzibie Światowego Centrum Słuchu. W ostatnim czasie ukazał się raport z obrad.

 

Zrównoważony rozwój

W ramach kongresu odbyło się siedem debat plenarnych, dwadzieścia pięć paneli dyskusyjnych i czterdzieści cztery wykłady. Udział w wydarzeniu wzięło 245 moderatorów, panelistów i wykładowców.

 

W drugiej debacie plenarnej pt. „Co poszczególne środowiska mogą zrobić na rzecz idei One Health” wzięli udział rektorzy i prorektorzy szkół wyższych, w tym prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju. Eksperci przedstawili przykłady działań podejmowanych m.in. przez instytucje i organizacje pozarządowe, które przyczyniają się do poprawy środowiska i zdrowia ludzi.

 

Prof. Ewa Krogulec zaznaczyła, że ingerencja działań na rzecz zdrowia, środowiska, dobrostanu ludzi i zwierząt ma zminimalizować zagrożenia, które są wynikiem niszczenia środowiska. W koncepcji One Health środowisko jest elementem kluczowym dla rozważań o zdrowiu. Prorektor UW podkreśliła, że między celami zrównoważonego rozwoju a samą ochroną środowiska można postawić znak równości.

 

– Na Uniwersytecie Warszawskim mamy dwadzieścia sześć dyscyplin naukowych, m.in. inżynierię środowiska, geologię, biologię, chemię, psychologię, socjologię i w zasadzie nie ma takiej, która nie wpływałaby na cele zrównoważonego rozwoju, a w konsekwencji nie odnosiłaby się do idei One Health – mówiła prof. Ewa Krogulec podczas debaty, dodając: – Uniwersytet przyjął Agendę na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju oraz strategię działania na najbliższe dziesięć lat.

 

Rekomendacje

„Wdrożenie zasad One Health w Polsce” to tylko jedna z rekomendacji, które zostały uwzględnione w raporcie z V Kongresu „Zdrowie Polaków”. Obok zintegrowanego podejścia do ochrony zdrowia eksperci uwzględnili również postulat o przyjęciu aksjomatu podkreślającego zależność zdrowia publicznego od zdrowia psychicznego, jak również postulat dotyczący przeciwdziałania otyłości wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Pełna lista rekomendacji dostępna jest na stronie www.kongres-zdrowiepolakow.pl.