Na Wydziale Fizyki UW została uruchomiona produkcja przyłbic ochronnych, z których będą mogły korzystać szpitale i inne instytucje medyczne. Przyłbice produkowane są z wykorzystaniem drukarek 3D przez zespół pod kierunkiem prof. Andrzeja Wysmołka, dr. Radosława Łapkiewicza i Piotra Kaźmierczaka. W ciągu doby powstaje ponad 100 sztuk przyłbic.

Przyłbice są obowiązkowym elementem wyposażenia służb medycznych mających bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem. Ich przygotowanie jest jednak czasochłonne, a dostępna liczba niewystarczająca.

 

W akcję wspierającą produkcję tych środków ochronnych włączył się zespół naukowców z Wydziału Fizyki UW, który tworzą: prof. Andrzej Wysmołek, dr Radosław Łapkiewicz (inicjator akcji), Piotr Kaźmierczak, Piotr Zbińkowski, Grzegorz Firlik, Jerzy Szuniewicz, Adrian Makowski i Mihai Suster. Projekt realizowany jest w ramach działającej na Wydziale Fizyki przestrzeni projektów studenckich Makerspace@UW.

 

Przyłbice tworzone są z wykorzystaniem technologii druku 3D. W drukarkach powstają opaski przyłbic, do których osobno dołączana jest wykonana z tworzywa sztucznego przesłona ochronna, wycinana na ploterze.

 

W ciągu doby powstaje ponad 100 sztuk przyłbic. W ramach pierwszej partii powstało 260 sztuk tych środków ochronnych. Przyłbice zostaną bezpłatnie przekazane Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu oraz innym instytucjom medycznym.

 

Zespół z Wydziału Fizyki UW zaprasza zainteresowanych badaczy oraz instytucje do współpracy w ramach projektu.

 

Kontakt:

makerspace@uw.edu.pl

Andrzej.Wysmolek@fuw.edu.pl