Prof. dr hab. Jan Madey z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW otrzymał wyróżnienie im. prof. Macieja W. Grabskiego. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej doceniła zaangażowanie profesora we wspieranie młodych i bardzo młodych naukowców.

Laureat z UW, poza pracą naukową, patronuje młodym ludziom, którzy chcą rozwijać swoje talenty i naukowe pasje. Prof. Jan Madey jest Przewodniczącym Zarządu Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, krajowym organizatorem Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS) i opiekunem naukowym młodych informatyków z UW, którzy z sukcesami biorą udział w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym (ICPC).

Oprócz profesora, wyróżniony został ks. prof. Michał Heller. W tym roku wyróżnienia zostały wręczone po raz drugi. Przyznawane są za „działania na rzecz rozumienia nauki w społeczeństwie”. Może to być np. popularyzowanie rezultatów badań naukowych lub wyjaśnianie metod naukowego wnioskowania.

Więcej informacji o nagrodzie i dotychczasowych laureatach można znaleźć na stronie FNP.