Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW utworzy stację badawczą w Pafos na Cyprze, gdzie ekspedycje CAŚ UW pracują od ponad pół wieku. Będzie to trzecia zagraniczna stacja badawcza CAŚ UW.

Polscy archeolodzy prowadzą badania na Cyprze od ponad pół wieku. Prace badawcze rozpoczęły się w latach 60-tych pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego, nestora polskiej archeologii śródziemnomorskiej.

 

Ekspedycja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW jest najdłużej pracującym zagranicznym projektem badań archeologicznych na Cyprze. Od 1965 roku archeolodzy z CAŚ UW pracują w Nea Pafos, jednej ze starożytnych stolic wyspy. Między innymi ich odkrycia, wśród których są wspaniałe dzieła sztuki mozaikarskiej i rzeźbiarskiej, sprawiły, że Nea Pafos trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Odkrycia te nie tylko wniosły wiele do wiedzy na temat antycznej kultury, sztuki i historii Cypru oraz całego świata śródziemnomorskiego, ale także przyczyniły się do rozwoju miasta, jako jednej z największych atrakcji turystycznych Cypru.

 

Od ponad dekady w Nea Pafos działa również ekspedycja Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadząca badania na Agorze, w centralnym miejscu miasta. Obecnie obie ekspedycje zostały połączone we wspólny projekt UJ, CAŚ UW i Politechniki Warszawskiej. Trwają także indywidualne projekty grantowe kilku polskich badaczek.

 

Stanowisko archeologiczne w Nea Pafos odwiedził 8 października prezydent RP Andrzej Duda z małżonką podczas oficjalnej wizyty na Cyprze. To pierwsza tego typu wizyta w historii badań Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Delegacji towarzyszy m.in. prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW. Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania prezydentów Polski i Cypru poruszył kwestię utworzenia w Pafos Stacji Badawczej CAŚ UW, stałej placówki naukowej działającej na Cyprze i zarazem trzeciej zagranicznej stacji badawczej CAŚ UW. Rozpoczęcie działalności stacji planowane jest wiosną 2022 roku.

 

– Historia polskich badań na Cyprze jest bardzo długa i owocna. Po rozmowach ze stroną cypryjską doszliśmy do wniosku, że i perspektywy na przyszłość są równie dalekosiężne – wyjaśnia dr hab. Artur Obłuski, dyrektor CAŚ UW. – Dlatego warto zinstytucjonalizować tę współpracę, zakładając stałą placówkę CAŚ UW w Nea Pafos. Jej obecność i wsparcie usprawni pracę przyjeżdżających tam badaczy, podobnie jak to się od wielu lat dzieje w naszej Stacji Badawczej w Kairze. Dzięki Stacji Badawczej będzie łatwiej kreować wspólne cypryjsko-polskie projekty i efektywniej je wdrażać – dodaje dr hab. Obłuski.

 

Placówka będzie dysponować bazą lokalową udostępnianą polskim badaczom, a do jej zadań będzie należało:

 

  • prowadzenie badań naukowych na terenie Cypru, w szczególności w zakresie badań archeologicznych;
  • współpraca z Departamentem Starożytności Cypru i władzami Cypru;
  • obsługa logistyczna polskich ekspedycji naukowych na Cyprze;
  • obsługa formalna polskich ekspedycji pracujących na Cyprze;
  • zacieśnianie współpracy z innymi naukowcami i ekspedycjami archeologicznymi pracującymi na Cyprze;
  • współpraca z Ambasadą RP na Cyprze;
  • popularyzacja polskiej działalności archeologicznej na Cyprze;
  • promocja i edukacja archeologiczna mieszkańców Cypru oraz turystów odwiedzających wyspę, zwłaszcza Pafos.

 

Pracami Stacji Badawczej na Cyprze CAŚ UW kierować będzie prof. Ewdoksia Papuci-Władyka (UJ i CAŚ UW), kierowniczka połączonej ekspedycji archeologicznej w Nea Pafos.