Dobiegła końca 64. edycja wakacyjnego kursu języka polskiego organizowanego przez Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum”. Wzięły w niej udział 142 osoby z różnych zakątków świata. 29 sierpnia studenci zatańczyli poloneza przed Pałacem Kazimierzowskim.

Przez 4 tygodnie ponad 140 osób z 43 państw uczyło się języka polskiego i poznawało kulturę polską. Uczestnicy kursu przyjechali na Uniwersytet Warszawskim m.in. z Niemiec, USA, Kanady, Chin, Gruzji, Francji, Litwy, Włoch, Ukrainy, Rosji, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Iraku, Zimbabwe, Izraela czy Tajwanu.

 

Szkoła letnia cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród studentów, jak i innych osób chcących nauczyć się polszczyzny. Zajęcia prowadzone były na różnych poziomach zaawansowania od początkowego do zaawansowanego. Z niektórymi grupami pracowało dwóch lektorów naprzemiennie.

 

W programie oprócz lektoratów kursanci mieli okazję wziąć udział w warsztatach fonetycznych, muzycznych, teatralnych, leksykalnych i komunikacyjnych.

 

Przygotowano dla nich wykłady o historii i literaturze, a także konwersatoria kulturowe m.in. „Iconic figures of Polish popular culture”, „Posłuchaj hip-hopu, unikniesz wielu kłopotów”, „Regionalne kultury w Polsce jako element polskiej tożsamości narodowej”, „Na blokowisku: co widzimy w polskich osiedlach” i konwersatoria językowe – cykl 4 spotkań wokół trudnych punktów w polszczyźnie.

 

Studenci wzięli udział w lekcjach muzealnych w Muzeum Warszawy i Muzeum Warszawskiej Pragi, grach miejskich i projekcjach filmów.

 

29 sierpnia o godz. 13.00 przed Pałacem Kazimierzowskim – na zakończenie zajęć – zatańczyli poloneza. Dodatkowo, pierwszy raz w historii wakacyjnego kursu języka polskiego, uczestnicy zatańczyli trojaka.