11 listopada prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe. Wśród uhonorowanych osób jest dwóch pracowników Uniwersytetu Warszawskiego – prof. Włodzimierz Borodziej oraz prof. Aleksander Bursche.

 

W dniu 96. rocznicy odzyskania niepodległości prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wyróżnił czterdzieści osób zasłużonych dla państwa i społeczeństwa.

 

Za wybitne zasługi w pracy naukowej w dziedzinie historii najnowszej, za osiągnięcia w popularyzowaniu wiedzy o tradycji polskiej dyplomacji z rąk głowy państwa Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski odebrał prof. Włodzimierz Borodziej pracujący w Instytucie Historycznym UW. Jeden z najbardziej znanych polskich historyków zajmujących się dziejami XX wieku, od wielu lat współpracujący z niemieckim środowiskiem naukowym.

 

Natomiast za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej w dziedzinie archeologii, za zasługi w ochronie oraz promowaniu polskiego dziedzictwa kulturowego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał prof. Aleksander Bursche z Instytutu Archeologii UW, który do tej pory uczestniczył w ponad dwudziestu ekspedycjach wykopaliskowych m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwecji i na Sycylii i jest badaczem okresu Wędrówek Ludów na ziemiach polskich.

 

Podczas uroczystości prezydent Bronisław Komorowski podziękował wszystkim uhonorowanym osobom za różnorodne zasługi w obszarze kultury, nauki, gospodarki, służby publicznej czy dyplomacji, które wpływają na obecny rozwój kraju i jego przyszłość.