Zrobią tornado, wyhodują kryształ, zdradzą tajemnice Białego Domu. Na najbliższy weekend naukowcy z UW przygotowali ponad 40 wieczornych wykładów i ponad 50 innych atrakcji.

Na Ochocie, jednym z trzech uniwersyteckich kampusów, znajdują się jednostki zajmujące się głównie naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Jednak 18 i 19 czerwca podczas drugiej edycji Odkryj UW! oprócz biologów, chemików, fizyków, geologów, matematyków czy informatyków zaprezentują się tam również amerykaniści, psycholodzy, antropolodzy, tłumacze i literaturoznawcy.

 

Do słuchania

W sobotę, 18 czerwca, odbędzie się ponad 40 wykładów, które rozpoczną się o godz. 18, a zakończą o 23. Wykładowcy opowiedzą m.in. o inżynierii genetycznej, interfejsie mózg-komputer oraz o tym, co nauka ma wspólnego z korkami w mieście.

 

Można będzie porozmawiać o wszechświecie, rozwiązać zagadkę zaginionej molekuły, dowiedzieć się, czym są neutrina, posłuchać o biologach na jedwabnym szlaku, tajemnicach życia wilków i niesamowitym świecie mrówek. Będzie też wykład przeznaczony jedynie dla dorosłej publiczności. O kobiecym pięknie w oczach geologa będą mogli posłuchać jedynie pełnoletni uczestnicy.

 

Szczegółowy harmonogram wykładów (pdf)

Mapka z lokalizacją gmachów wykładowych (pdf)

 

Do działania

W niedzielę o godz. 12 rozpocznie się Piknik rodzinny. Będą atrakcje dla dzieci i dorosłych, pokazy lewitacji i z wykorzystaniem ciekłego azotu, będzie można wyhodować kryształ czy wyprodukować superlepką ciecz.

 

Amerykanistyka zaprosiła specjalnych gości, będzie drużyna futbolu amerykańskiego i motocykliści, którzy przyjadą Harleyami.

 

Na terenie kampusu Ochota znajduje się Centrum Sportu i Rekreacji, które również włączyło się w Odkryj UW. Podczas pikniku można będzie ścigać się na ergometrze wioślarskim, dystans typowo jubileuszowy – 200 km na 200 lat, wziąć udział w minitriathlonie albo wejść na ściankę wspinaczkową.

 

Szczegółowy harmonogram wydarzeń (pdf)

Mapka z lokalizacją (pdf)

Więcej informacji znajduje się na stronie jubileuszowej