O postępie w badaniach nad praktycznym wykorzystaniem grafenu dyskutować będą do 17 czerwca uczestnicy Graphene Week 2016. Gospodarzem konferencji jest UW.

„Graphene Flagship” to jeden z największych europejskich projektów badawczych. Rozpoczął się w 2013 roku, obecnie skupia naukowców z ponad 150 uczelni, ośrodków badawczych i przedstawicieli biznesu z 23 krajów. Komisja Europejska przeznaczyła na jego realizację miliard euro. Badania mają potrwać 10 lat.

 

Uniwersytet Warszawski dołączył do konsorcjum w czerwcu 2014 roku. Oprócz naszej uczelni w projekcie uczestniczą jeszcze dwie polskie instytucje: Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych oraz spółka Nano Carbon. 

 

Naukowcy zajmujący się badaniami nad grafenem spotykają się od 2008 roku. Poprzednie edycje Graphene Week odbywały się m.in. na brytyjskim Uniwersytecie w Manchesterze, holenderskim Uniwersytecie Technicznym w Delft oraz amerykańskim Uniwersytecie w Maryland. Warszawska konferencja zgromadziła 700 naukowców z ponad 40 krajów z całego świata.